Čarodějka stínů » [Alex Craft #1] • Price

8. července 2013 v 20:06 | Spirit |  Knižní recenze
Autorka: Kalayna Price
Originál: Grave Witch
České vydání: Baronet, 2012
Formát: vázaná s přebalem - lesklá, 300 stran
Přeložila: Zuzana Ľalíková
Žánr: Urban Fantasy / Paranormal

Nekros - město, ve kterém není magie a další nadpřirozené jevy zcela žádnou výstředností. Proto není divu, že v něm mají čarodějky své čtvrtě ve kterých bydlí, obchůdky s užitečnými pomůckami pro rituály nebo svou politickou stranu.

Jednou z nich je i Alex Craftová. Stínová čarodějka. Umí mluvit s mrtvými, což se jí samotné moc nezamlouvá, ale peníze se vydělávat nějak musí. Kdyby ale tak tušila, co se má v dalších dnech stát, našla by si něco méně nebezpečného... Protože nejdřív Alex zavolá sestra, s kterou není v kontaktu pěkně dlouho, aby vyvolala duši nedávno zabitého guvernéra. Když se to však nepovede, a hned na to se ji snaží někdo zastřelit, není od věci se o guvernéra a jeho záhadnou smrt více zajímat.Žánr urban fantasy jsem si v poslední době velice oblíbil. Můžou za to vtipné dialogy, svižná akce, peprnější scény nebo třeba černý humor, neboť přesně tyto prvky se v něm nejčastěji objevují. Kalayna Price do své série zamíchala všechno! Mimoto se nebojí svou hlavní hrdinku dlouze dusit v problémech, z kterých ovšem povětšinou nějak mazaně vybruslí a čtenáře to prostě baví! Kvůli tomu nás hned vrhá do děje, což není na škodu, ale chvíli trvá, než se ponoříme do tak rozsáhlého světa, který nám autorka servíruje. Ač se to nezdá, Price se nebojí kombinovat čarodějky, fae a další bytosti dohromady, navíc jim přidávat další rozdělení, rasy a tak podobně. Nejvíce překvapivé pak je, jak to všechno parádně funguje! Se vším čtenáře postupně seznamuje, přitom utrousí nějakou poznámku a jede se dál. Bohužel i tak mám pořád pár výhrad...

Alex Craftová v tom zase lítá po uši. Jakoby nestačilo, že před kulkou teroristy byla zachráněna Deathem, andělem smrti, s kterým koketuju už od svého dětství, a že kulku schytal Alexin dobrý známý policista, a také jediný svědek při pokusu vyvolání guvernérovy duše. Nyní celý pozemek, v němž bydlí naproti kamarádského fae, obléhají novináři a chtějí nějaké vysvětlení.
Místo toho rozehrává stínová čarodějka nebezpečnou hru na vlastní pěst. Jak se ale záhy ukáže, plány budou zmařeny novým detektivem z oddělení vražd Falinem Andrewsem, který Alex neplánuje přestat sledovat na každém kroku, dokud mu nevysvětlí, o co vlastně doopravdy jde. To je ale těžký, když ona sama nechápe s čím má to dočinění, a proč ji to chce vidět mrtvou.

Největší výhradu proti knize mám v popisech samotném procesu vyvolání duše a nových schopností, kterými bytosti oplývají. Spisovatelka to totiž vysvětlovala strašně těžce, většinu oklikou a tak, že se v tom čtenář lehce ztratí. To bohužel zamrzí, protože tyto úseky v knize byly jedny z nejakčnějších, a když v půli zjistíte, že pořádně nevíte, která bije, nastává problém.
Kalayna Price si sice své chyby později uvědomí a nějak tyto nedostatky zahraje do outu, ale pozornější čtenář si připisuje další otázky, na které nám Alex pořádně neodpověděla. Samozřejmě, že si autorka musí něco schovávat do pokračování, ale dychtivost po dalších informacích je na místě. Především, když se na nás neustále valí nepřeberné množství šokujících zvratů, které románu přidávají na čtivosti a tužbě přečíst si pokračování. Další díl Tanec stínů naštěstí už na pultech knihkupectvích najdeme. A osobně musím říct, že se do něj pustím opravdu brzy...

Čarodějka stínů se teď řadí mezi mé nejoblíbenější urbanovky. Já se bavil a bál navzájem celou dobu. No kde jinde mají dvě hlavní postavy sex jen proto, aby jeden druhého zahřál, i přesto, že ten jeden z nich aktuálně nevidí?

HODNOCENÍ: || - snažím se být zlý. Dávám 3,75. Protože čekám, že Price mě v Tanci doslova ohromí.

RC | Děkuji nakladatelství Baronet za poskytnutí recenzního výtisku!|
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Suši Suši | E-mail | Web | 15. září 2013 v 18:04 | Reagovat

Určitě to má něco do sebe, ale Darkfever je přeci jen lepší!! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit