Nejsem sériový vrah » [John Cleaver #1] • Wells

13. června 2013 v 19:42 | Spirit |  Knižní recenze
Autor: Dan Wells
Originál: I Am Not A Serial Killer
České vydání: BB/art, 2011
Formát: Vázaná s přebalem - lesklá, 221 stran
Přeložil: Radim Zetka
Žánr: YA / Thriller

Patnáctiletý John Wayne Cleaver není obyčejný puberťák. Jeho největším koníčkem jsou již dlouhá léta sérioví vrazi. Odjakživa ho fascinuje ta krutost a nulová lítost, již tyto zrůdy dávají na obdiv. Ale nikdy by nepomyslel, že se jedna z nich objeví v jeho městě. Naštěstí nebude takový problém přijít pachateli na kloub. Johnova matka vede místní pohřební ústav, a každá oběť proto míří přímo k nim. Alespoň si toze začátku myslel…

Naneštěstí pro Johna, největší překážkou k rozlousknutí případu bude jeho matka. Ta si je totiž naprosto jistá, že není zcela normální a půjde i přes mrtvoly, aby synův divný koníček eliminovala. Jak se záhy ale ukáže, to neměla dělat...Dan Wells donedávna patřil mezi spisovatelské zelenáče. Jeho debut Nejsem sériový vrah je totiž zároveň jeho prvotinou. Přesto ale musí po dočtení každý uznat jednu věc - buď je Wells kouzelník, nebo opravdu nesčetněkrát mačkal klávesu Backspace, dokud nesepsal tak dobrý počin, jako je právě tento. Může se sice na první pohled zdát, že si autor vybral černého Petra, neboť psát knihu, která není vyprávěna z pohledu kladné postavy, není zrovna dvakrát typické. A zde přichází největší (a snad i jediný) kámen úrazu. Člověk dlouho váhá, jestli vůbec hlavnímu hrdinovi fandit. Vždyť i on patří mezi ty "zlé". Samozřejmě, zatím nic nespáchal, ale stále častěji na to bohužel myslí. On se tenhle kaz může zprvu zdát jako osvěžující a jedinečný, ale není. Kniha jde navíc už opravdu mimo, když dospěje k tomu, že se z Johna stává ještě větší monstrum než z původního záporáka. Naštěstí Wells nedostatek včas zahrál do outu a nepříliš pozorný čtenář o tom nebude ani vědět.

Mrtvoly, vraždy, smrtící nástroje. V tomto všem se John Cleaver, sociopat s chorobným zájmem o sériové vrahy, dosyta vyžívá. Ať už za to může matčin pohřební ústav nebo jeho jméno, které shodou okolností patří i vrahovi, který má na svědomí nespočet životů, se zřejmě nikdo nedozví. Ke všemu se vášeň zdvojnásobuje, když policie najde v odlehlé části města mrtvé tělo. A zanedlouho další. A další. Všem pomalu začíná být jasné, že jeden z Johnových "oblíbenců" chvíli pobude i u nich.
Jenže vraždy jsou jedna věc. Chybějící orgány nebo části těla už druhá. John má s každým novým případem stále větší nutkání rozlousknout ten případ největší. Kdo je onen sériový vrah? Má dostatek vůle a odhodlání, aby zastavil nelítostného vraha, nebo se všechno zvrtne a připojí se na temnou stranu i on sám?

Kniha Nejsem sériový vrah je jedno velké buď a nebo. Buď se vám zalíbí hned po prvních dvaceti stranách, nebo máte jednoduše smůlu a hororový Wells půjde mimo vás, což každého milovníka tohohle románu rozsmutní. Protože kniha srší vnitřnostmi, mrtvolami a nečekanými zvraty celých svých dvě stě a jedenadvacet stran. Také díky délce díla nechodí nic a nikdo dlouho kolem horké kaše.
Každá kapitola přinese něco nového - ať už novou oběť nebo další kousek do skládanky, jak zabít vraha. Ano, čtenář společně s Johnem, coby hlavním hrdinou, hned z kraje přijdou na to, kdo za všechnu hrůzu a strach může. Bylo opravdu skvělé sledovat dlouhý a dopodrobna naplánovaný plán, který John chystá uskutečnit. Během příprav navíc na stránkách čeká nespočet vtipných a chytrých dialogů, které potěší každého příznivce jak sarkasmu, tak i člověka, co rád čte mezi řádky. A protože je Nejsem sériový vrah tolik poutavý a řadí se mezi rychlé čtení, není divu, že čtenář požaduje přinejmenším epický konec. Ten se bohužel nekoná. Velká škoda, neboť si autor vlastně po celou dobu připravuje půdu právě na tyto zbývající stránky. A ono z toho vyleze další tuctové zakončení, které už určitě nebaví leckoho.

Dan Wells se ovšem vůbec na konec nemusí za nic stydět. Jeho první díl z trilogie Johna Cleavera nutí čtenáře číst, dokud se nedozví, jak to nakonec dopadne. Navíc přichází překvapení i v tom, že celá kniha je vlastně ukončená. Ale i tak fanoušci nemusí zoufat. Další díly jsou na cestě...

HODNOCENÍ: || - pátou hvězdičku schovávám na Mr. Monster... :-)

CELOU A NIČÍM NEZKRÁCENOU RECENZI NAJDETE TAKÉ NA FANTASYA.CZ!

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit