Legenda » [Legend #1] • Lu

8. června 2013 v 20:33 | Spirit |  Knižní recenze
Autorka: Marie Lu
Originál: Legend
České vydání: CooBoo, 2013
Formát: Vázaná bez přebalu - lesklá, 280 stran
Přeložil: Tomáš Bíla
Žánr: YA / Dobrodružství

Spojené státy americké už nejsou takové, jaké bývaly. Na jejich ploše se rozprostírá dvojice států, které spolu vedou nekončící válku - Republika a Kolonie. Každé jde o to samé, získat větší území.

Republika věří své nové generaci. Proto každé dítě, které dovrší desátý rok života, musí podstoupit zkoušku, díky níž se zjistí, jak moc bude daný člověk pro vládu užitečný. June, výjimečné děvče, jež jako jediné zkoušku zvládlo s maximem bodů, žilo donedávna poklidný život. Vše se ovšem změní v momentě, kdy zabijí posledního člena její rodiny. Zprávou je sice zdrcena, ale zároveň i odhodlaná bratrovu smrt pomstít. Naštěstí pro ni stojí vedení za ní, neboť se jediným podezřelým stává Day. Dlouze hledaný zločinec.Donedávna byli v kurzu upíři, teď jsou to zkorumpované společnosti z neupřesněné budoucnosti s hrstkou mladých charakterů, které se rozhodnou vládě vzdorovat. A protože Marie Lu si tyto příběhy tolik zamilovala, zkusila jeden z nich vytvořit. Šla na to však chytře. V jejím smyšleném světě nikdo nemusí chodit do arény bojovat na smrt nebo si volit frakci v šestnácti. V Republice se jen v deseti složí zkouška, která člověka navede určitým směrem. Alespoň tak se ze začátku Legenda tváří. Ale již po pár stranách čtenář pochopí, že našel zlatý důl. Může za to více faktorů. Autorka sice do děje vtahuje čtenáře zpříma, ale to vůbec není na škodu. Díky střídání pohledů Daye a June se člověk současně dozvídá vše potřebné o jejich životě a společnosti. Další libůstkou Marie Lu se stává fakt, že čtenáři vůbec netuší, jak hlavní protagonisté vypadají. To se dozví, až se hlavní duo poprvé setká...

Day patří už delší dobu mezi hledané zločince. Naštěstí pro něj, nikdo přesně neví, jak vypadá a to mu dává další šance krást, co si usmyslí, protože v jeho situaci se hodí opravdu každé poživatelné jídlo a dolar. Není se čemu divit. Epidemie, která řádí mezi chudými čtvrtěmi Republiky, nezná mezí a každý nakažený je takřka předem mrtvý. K Dayovu neštěstí nemocí začne trpět i jeho nejmladší bratr.
Proto se hrdina vydává do nejbližší nemocnice ukradnout dostatek léčiva, avšak nic nevyjde podle plánu. Nejenže se utká v těžkém souboji s republikovou armádou, ale také ztratí svou neznámou identitu. Od nynějška je proto mnohem snažší Daye najít. Začíná tedy hra na kočku a myš.

Nečekaně dobře napsaný román. I tak se dá definovat Legenda. Ač jsem z počátku nevěřil, že by mě mohla další dystopie chytnou, stalo se. Nejsou zde žádné dlouhé opisy prostředí, ty jsou nenápadně vtlačeny do bojových scén, které má tahle mladá a nadaná spisovatelka v malíku. Čtenář se díky nim hezky ponoří do příběhu a může se mu dokonce stát, že se z Legendy stane i prostorová simulace.
Jediné, v čem má tento dystopický román trhlinu, je bohužel dějová zápletka ohledně smrti bratra June. Většina mladších čtenářů zřejmě nebude moci až opravdu do konce přijít vrahovi na kloub, avšak ti zběhlejší budou mít vyřešeno po sté straně a od poloviny se začne jejich požitek z knihy zhoršovat. Ale není třeba věšet hlavu, autorka má připravených pár šokujících zvratů i do poslední čtvrtiny. Vždyť jen v první části knihy z celkových dvou umřou dvě hlavní postavy...

Sečteno a podtrženo, mladá spisovatelka Marie Lu začala svoji dystopickou trilogii více než dobře. Děj ubíhá svižně, postavy jsou skvělé a zejména hlavní protagonisté jsou opravdu silné charaktery. Avšak, jestli autorka neměla jen štěstí začátečníka, se dozvíme až v druhém díle.

HODNOCENÍ: || - perfektní začátek trilogie! Umírám touhou si přečíst pokračování!

CELOU A NIČÍM NEZKRÁCENOU RECENZI NAJDETE TAKÉ NA FANTASYA.CZ!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Infinity Infinity | Web | 9. června 2013 v 15:57 | Reagovat

Tak podle tvé recenze jsem se rozhodla, že si knihu rozhodně musím přečíst. Zní to jako úžasný a napínavý příběh. :)

2 spirit-secret spirit-secret | 11. června 2013 v 18:03 | Reagovat

[1]: Opravdu? Páni, to opravdu moc potěší! :-)
A do Legendy rozhodně jdi, mě samotnému se moc líbila. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit