Roztomilé malé lhářky » [Pretty Little Liars #1] • Shepard

11. května 2013 v 20:00 | Spirit |  Knižní recenze
Autorka: Sara Shepardová
Originál: Pretty Little Liars
České vydání: BB/art, 2011
Formát: vázaná s přebalem - lesklá, 264 stran
Přeložila: Anna Školníková
Žánr: YA / Záhady

Není to tak dávno, co žila pětice kamarádek v jednom menším městě. Alison, Spencer, Hanna, Emily a Aria. Byly jak suk na botě, který nejde rozvázat - navždy něčím propojené. Chodily spolu do třídy, většinu volného času také trávily spolu a navzájem se dělily o svá tajemství.

Naneštěstí pro ně, jednoho večera, který měly strávit přespáním ve stodole Spencer, se stala nejstrašnější věc jejich životů. Jedna z kamarádek, Alison, zmizela. A tak tomu jsou již tři roky. Skupinka se navždy rozdělila. Holky šly dál... Za vším udělaly tlustou čáru. Jenže teď je možná něco slepí opět dohromady. Výhružky a tajemství od anonyma přezdívaného A.Není to ani tak dávno, co jsem Shepardovou zavrhoval s tím, že od ní si v žádném případě nic nepřečtu! Odrazovala mě hlavně délka jejich obou sérií. Lhářky lžou ve čtrnácti knihách a Hra Lží v šesti. Přišel však zlom v podobě seriálu, který jsem z ničeho nic rozkoukal. A díky nemoci a těžké nudě jsem zhlédl aktuální dvě a půl sezóny, co byly v mání, cobydup. Během sledování jsem zjistil, že mi mezi všemi knihami vlastně chybí nějaká ta soap opera, kde by se nemihl upír či vlkodlak s vílou vzadu. Netrvalo teda ani moc dlouho a moje první kniha od autorka se mi objevila doma. Nebyly to však Lhářky, ale první díl Hry lží. A jak už možná někdo z Vás ví, od chvíle dočtení jsem Sarou trochu posedlý a nejradši bych si hned přečetl všechny její kniha. K mojí smůle si musím zatím vystačit s prvními díly obou sérií. Ale řeknu vám, ta ženská mi padla do noty!

Je zvláštní, jak čas může měnit povahy kamarádů. Co se může stát, když jeden člen dál členem být nechce nebo zmizí. Doslova. Z pětičlenné skupiny dívek sice nyní zbyly jen čtyři, protože ta pátá se z nenadání vypařila z povrchu zemského, ale žádného člověka, co tuto skupinku znal, by ani ve snu nenapadlo, že to bude krok k její zkáze.
Spencer se začíná víc soustředit na učení a nakládá na sebe dalších milion mimoškolních aktivit, Hanna si našla další nejlepší kamarádku - Monu, Emily zase vyniká v plavání a zbylý čas využívá pro rodinu a přítele a Aria se zrovna vrátila z delší dovolené, kde celá rodina na čas odcestovala. Děvčata se míjí každý den... jenže teď už se ani nezdraví, ani nebaví. Jenže, kdy přijde ten zlom, kdy znovu své přátelství obnoví? Napomůže tomu anonym A., který o nich ví všechna jejich největší tajemství?

Občas není vůbec na škodu trošku obměnit svůj obvyklý druh čtiva. Pokud i mezi váš patří nadpřirozeno a obecně fantasy žánr, Sara Shepardová nabízí krásný milník mezi tímto vším. Zde z poza rohu nevybafne žádný upír, avšak jak se brzo ukáže, stejně děsivé může být i zvonění od telefonu.
Spisovatelka si totiž výborně vystačí s námi samotnými. Lidmi. Vždyť i my si dokážeme nepěkně ubližovat. Navíc, teď v moderní době, to lze bezproblémově provádět inkognito. Navíc pokud k tomu přimícháte pár náctiletých holek, které za sebou tahají nespočet průšvihů a s největší pravděpodobností mrtvou kamarádku, o zábavu máte hned postaráno. A jak už každý ví, Sara psát v malém neumí, takže aby měla pořád o něčem vyprávět, potřebuje přinejmenším 4 vypravěčky. Ty se střídají s každou novou kapitolou, které nejsou nijak dlouhé, a kvůli tomu děj svižně ubíhá a někdy i pěkně graduje.

Přestože první díl toho moc neobjasnil a všehovšudy shrnul první epizodu seriálu, čte se výtečně.
Charaktery jsou skvělé a myslím, že autorka toho pro nás má nachystáno daleko víc!

Porad jsem tady vy mrchy. A vim o vas vsechno. A.

HODNOCENÍ: || - další díly beru do ruky co nejdřív!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Illandris Illandris | Web | 12. května 2013 v 17:53 | Reagovat

Taky jsem prohlašovala, že od této autorky nic číst nebudu, protože prostě nemám ráda série, který mají 20 dílů. Roztomilé lhářky opravdu číst nebudu, ale Hře lží jsem dala šanci a totálně jsem se do ní zažrala. Během 14 dní jsem zhltla všech 5 vydaných dílů. Mezi očekáváním toho (doufám) posledního jsem začala sledovat seriál, ale po třech epizodách jsem se na to vyprdla. Vůbec to není podle knih a to mě naštvalo. Ale když nebudu číst ty Roztomilé lhářky, možná se na seriál vrhnu. Protože ta anotace se mi fakt líbí. No... uvidíme :-D

2 Kristie Kristie | Web | 12. května 2013 v 19:52 | Reagovat

Slibuji, že si to přečtu vážně co nejdřív! :D I když se možná nejdřív vrhnu na tu Hru lží, protože tu budu mít půjčenou z knihovny a to mě ke čtení donutí spíš. :D A třeba mě ta Hra lží stejně jako tebe nakopne k přečtení Lhářek. :-)

3 spirit-secret spirit-secret | 15. května 2013 v 15:21 | Reagovat

[1]: Tak to teda závidím! Já na další Hry lží budu čekat na české překlady, ale zatím to teda vypadá, že to dočtu až za deset let! :-D
A s tím seriálem souhlasím. Zjištění, že Sutton žije mě naprosto znechutilo se na to dívat. :-D
Ale na seriálové Lhářky koukni, jsou super! ;-)

[2]: MUSÍŠ! :-D  Ale jop, začni tou Hrou. Určitě tě na Lhářky nakopne, jak mě. ;-)

4 kiki kiki | 16. září 2013 v 17:28 | Reagovat

Děkuji za recenzi rozmýšlela jsem se jestli jsi mám Prolhané krásky přečíst a tvoje recenze mi řekla že ano :D  :D
Takže moc děkuji! :-D

5 Aluška Aluška | Web | 17. září 2013 v 16:59 | Reagovat

I když sem is knížku půjčila tak nějak z doporučení,nakoenc sme se do toho zařrala a zhltla celou vydanou serii :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit