Delirium » [Delirium #1] • Oliver

1. dubna 2013 v 20:32 | Spirit |  Knižní recenze
Autorka: Lauren Oliver
Originál: Delirium
České vydání: CooBoo, 2012
Formát: vázaná s přebalem - lesklá, 346 stran
Přeložila: Romana Bičíková
Žánr: YA / Dystopie

Byly časy, kdy lidé brali lásku za dobrou věc. Nyní je vše jinak. Láska byla již od začátku ten virus, který lidem pouze život znepříjemňoval. Díky němu lidé byli paranoidní, měli zlomená srdce a také způsoboval vztek a závist.

Těmto temným časům nastal drsný konec. Prezident a Konsorcium totiž před šedesáti čtyřmi lety prohlásili lásku za nemoc - Amor deliria nervosa. Lidé jakmile dovrší plnoletost podstoupí zákrok, který jich choroby nadobro zbaví. Každý se operace nemůže dočkat, stejně jako sedmnáctiletá Lena. Vždy věřila vládě a jejim rozhodnutím, nikdy neměla důvod řád porušovat nebo shazovat. Až do doby, kdy se zamilovala....Čtenáři, kteří mě sledují od mých počátků možná ví, že na tuto dystopickou bombu ve světě jsem se moc těšil. Ani vlastně nevím pořádně proč. Možná to bylo autorkou, kterou všichni tolik vychvalujete nebo zkrátka obsahem. Což i mou maličkost trošku překvapuje, protože si dobře vzpomínám, že v té době jsem měl zkušenost s Dokonalým párem. Ten se na první pohled trilogii Delirium velice podobá - zamindrákovaná vláda, která lidem upírá svobodu pomocí lásky. Může to znít sice fajn, ale tento pozvolný a téměř poklidný typ dystopií se mi dvakrát nezalíbil. Pořád se však držím pravidla, že jedna šance nestačí a Oliverové jsem místo v mé knihovně velice rád udělal. A netrvalo ani dlouho a prostě mi to nedalo, abych se do knihy začetl. Bohužel, nešlo to tak, jak jsem si představoval - ve své podstatě se nešlo začít vůbec. Lauren totiž dbá moc na vykreslení jejího světa, ale k její smůle to může být ten největší problém...

Lena Halowayová v ničem příliš nevyniká. Možná teda až na to, že oba rodiče má mrtvé, jediná vlastní sestra ji navštíví, když jen opravdu potřebuje, protože bydlí s tetou, strýcem a jejími dvěma sestřenicemi. Ale zároveň se nemůže dočkat zákroku. Zaprvé kvůli likvidaci té odporné choroby a zadruhé nechce skončit jako její matka - zamilovaná a odmítající procedúru.
Jenže minulost ji doženě. I ona sama pár týdnů před dnem D objeví kouzla magické síly jménem Láska. V tajemném a zřejmě už i vyléčeném chlapci jménem Alex. Ten zprvu Lenu jakoby přehlíží, ale během pár okamžiků bude jasné, že tito dva spolu zažijí ještě mnoho dobrodružství. Do karet hlavním protagonistům nehraje jen čas. Čas, kdy se má Lena poddat vládě a navždy se vzdát pocitů, co chová k Alexovi. Jak daleko oba zajdou a co všechno obětují, aby mohli žít své šťastně až do smrti?

Hned na sebe prásknu, že autorčinu prvotinu Chvíle před koncem nemám načtenou, tudíž všechny mé pozitiva a negativa (které zřejmě budou převládat) plně směřuji k této modré potvůrce. Takže, začal bych asi stylem psaní. Ten mi opravdu nesedl a i teď dostávám menší husinu, jen co si vzpomenu! Lauren se jednoduše hned od začátku snaží čtenáři nahustit milion nepodstatných věcí, jen aby si myslel, jak to nemá krásně promyšlené.
To vidím jako největší a nejpodstatnější negativum. Protože přesně tohle může komukoliv znechutit čtění nebo v horším případě, s ním i seknout. Najde se tu prostě nespočet navazujících stran pouze opisu prostředí, přesně popsanou cestu Leny z bodu A do bodu B. Navíc se skoro ke všemu snaží autorka přiřazovat nějakou netradiční a zajímavou metaforu. Jako jo, někdy se nad tím člověk zastaví a třeba i nějak poznamená, ale osobně tyhle věci nemusím a četbu to jen znepříjemňovalo. Dialogy zde taky nejsou ničím zajímavé a nepřinutí vás knihu stále držet v rukou. Může dojít i chvíle, kdy si řeknete - "O čem to sakra je?", neboť srovnáte-li jiné dystopie, akčnost zde a tam jsou rozdílně rovnatelné jako jablko a hruška.

Delirium je hodně podivná dystopie, která chytne pouze určitý druh lidí. Ten zbytek se příběhem bude prokousávat horko těžko. Jediné, co se autorce povedlo je poslední čtvrtina knihy. Ta nepostrádá akčnost, spád a jeden z nejlepších cliffhangerů, které u YA knih můžete najít.

HODNOCENÍ: || - byly by to 2, ale konec to vytáhl na celou třetí. Na pokračování jsem ale zvědavý.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 wewerka wewerka | 1. dubna 2013 v 20:56 | Reagovat

Delirium bych nehodnotila až tak negativně, přestože se musím přiznat, že taky nesplnilo všechna má očekávání. Pandemonium se mi zdálo o 100% lepší a přestože se dal konec předvídat, jsem zvědavá na třetí díl. :-)

2 Cukrblik Cukrblik | Web | 1. dubna 2013 v 21:12 | Reagovat

Jak víš, mě se Delirium líbilo. Možná jsem od něj neočekávala vůbec nic a proto jsem je hodnotila 5*. ;-)
Každopádně se mi recenze líbí ;) Budeš číst tedy Pandemonium?

3 Illandris Illandris | Web | 1. dubna 2013 v 23:41 | Reagovat

Kruci a já se na to fakt těšila. Je teda ale pravda, že tohle není jediná trošku negativnější recenze, co jsem četla. A už jsem četla i mnohem víc kritičtější, hlavně na ten druhý díl. No... ale zase jsem známá svým podivným vkusem, takže prostě zkusím a uvidím:)

4 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 2. dubna 2013 v 10:47 | Reagovat

Knižku mám rozčítanú, ale nejak sa neviem dokopať cez 6 kapitolu. Mohlo by to nabrať trochu grády 8D

5 Daniel Daniel | 2. dubna 2013 v 11:35 | Reagovat

Já jsem četl Delirium i Pandemonium a nesouhlasím s tím, že se nešlo začíst. Já jsem byl začtený hned a celkově se mi oba díly velice líbily a těším se na třetí. Pro mě to má hodnocení 5 hvězdiček.

6 spirit-secret spirit-secret | 2. dubna 2013 v 20:31 | Reagovat

[1]: Každý to vidí jinak, no. Já bych rád dal víc, ale pro mě to vážně byla jedna ze slabších knih. :-(

[2]: Ano, to vím. Já právě očekával celkem dost a skončilo to jak s Dokonalým párem. :-D Ale díky. Jsem rád, že chápeš moje negativa. :-) A samozřejmě, Pandemonium číst budu! A celkem brzo, po tom konci to ani jinak nejde! :-)

[3]: Ále, klidně si to přečti! Třeba ti to sedne víc než mě. ;-) A s tím druhým dílem mám pocit, že to u mě zas naopak bude lepší, protože netýmuju. :-D

[4]: Hmm, 6. kapitola? Promiň, na akci se ještě dlouuuho načekáš. :-)

[5]: Jako jo, rozumím ti. Každému se líbí něco jiného, ale zrovna Delirium mě samotného moc nenadchlo. Nemám moc rád detailné popisy, ale třeba u TMI nebo Tygrovy ságy mi to nevadí. Je to prostě individuální. :-)
A tak doufám, že ani trojka tě nezklame! Hezké čtení! ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit