Pod nekonečnou oblohou » [Under the Never Sky #1] • Rossi

29. března 2013 v 17:39 | Spirit |  Knižní recenze
Autorka: Veronica Rossi
Originál: Under the Never Sky
České vydání: Knižní Klub, 2012
Formát: vázaná - lesklá, 328 stran
Přeložila: Michaela Škultéty
Žánr: YA / Fantasy

Árie je jedna z mnoha obyvatel Lusku. Území, kde technologie neznají meze a díky různým vychytávkám se život pro ni a všechny ostatní v dané komunitě stává naprosto bezpečným a pohodlným. Ária však o komfort nestojí, zvlášť teď ne, když má tušení, že se stalo něco její matce.

Oproti tomu Perry žije naprosto rozdílný život. Nachází se totiž ve venkovním Světě, kde vše funguje naprosto jinak - žádné technologie, ale pouze vlastní mysl, okolní příroda a nemalé problémy. Ten největší problém pro Perryho nastal právě nedávno, když byl unesel jeho milovaný malý bratranec. Při dalším nepovedeném pokusu o jeho záchranu však potkává dívku z Lusku, Árii. Může být pro něj tato cizinka šancí pro nalezení bratrance?Román Pod nekonečnou oblohou ve světě způsobil menší poprask ještě dávno před tím než vyšel. Může to znít sice trošku šíleně, protože dystopií je už opravdu dostatek, ale každý čtenář po přečtení dá za pravdu, že rozruch byl opravdu na místě. Rossi se totiž rozhodla sérii pro mladé začít trochu neobvykle - pustit je po hlavě do děje a ať se s prostředím a světem obecně poperou postupem sami. Ale popravdě nevím, jestli to nějak zvlášť dobře funguje. Měl jsem chvíle, kdy jsem chtěl s knihou třísknout proti zdi, protože mi nic nedávalo smysl. Naštěstí, pokud zůstanete knize věrní, odvděčí se vám svým krásným a velmi neobvyklým příběhem, který se od jiných počinů podobného druhu velmi liší. Dějová linka po celou dobu nespadne do stereotypu alá láska jako trám, místo toho se drží akčnosti a objevování světa. Dokonce se zde objeví i pár šokujících momentů, které čtenáři opravdu čekat nebudou...

S bandou kamarádů podniká Ária nebezpečnou výpravu do zakázané Říše. To jsou světy, kde můžou obyvatelé Lusku cestovat pomocí Modrooka bez toho, aby se jim cokoliv stalo. Naneštěstí pro teenagery, je tato nepovolená Říše vyjímkou, a vše skončí katastrofou. Sice se opravdu velkou náhodou Árii podaří přežít, ale ze zprávy se nebude radovat dlouho, neboť kvůli tomuto přestupku byla vyhoštěna z Lusku. Jediné území, kde tedy může pobývat je divočina nebo jak říkají lidé od nich - Obchod se smrtí.
Tam žije i Perry - bratr Krvepána, vládce jedné z několika skupin obyvatelů. Tráví mnoho času s jeho synem, kterého však zanedlouho unesou lidé z Lusku. Perry je odhodlán ho znovu nalézt. To však ještě netušil, co ho během akce potká. Po záchraně Árie, která vůbec neví, jak to v tomto světě chodí, se oba blíže sbližují a dohodnou se na spolupráci. Jak dlouho jim to ovšem vydrží?

Musím hned zezačátku upozornit, že čtenáři, kteří se vyžívají v popisech a důkladném vyobrazení světa, spokojeni nebudou. Veronica Rossi na tento faktor vůbec nebere ohledu, místo toho hned od prvních stran háže na čtenáře miliony informací, které nemůže vůbec stačit pobrat. A aby to bylo ještě nesrozumitelnější, střídá hned kapitoly z pohledu Árie a Perryho.
Autorka se tímto může nemálo zavařit, protože určená cílovka nemusí její styl přijmout s nadšením a místo toho knihu po pár stranách odloží a s největší pravděpodobností se k ní nevrátí. To by ale byla nesmírná škoda! Pokud překousnete tu první třetinu, sčítajích kolem 90ti stran, jste za vodou. Z kapitoly na kapitolu se přepne neviditelný čudlík, který příběh změní o 180 stupňů. Všechno pomalu začíná dávat smysl, děj rozkvétá do něčeho nečekaného a hlavní protagonisty si oblíbíte v cuku letu. Bohužel musím zmínit český překlad, který se mi zamlouval tak na polovinu. Překladatelka si sice hezky vyhrála s názvy různých hračiček, ale ty gramatické chyby a překlepy četbu rušily. Snad se u pokračování Knižní klub poučí a korekce udělá pořádně.

Podtrženo sečteno, první díl futuristické dystopie je sůl nad zlato. Mísí mnoho různých prvků, které baví.
Pokud si Rossi styl udrží i do připraveného pokračování, nemám už o tuto autorka ani trochu strach.

HODNOCENÍ: || - pátou hvězdu schovávám pro strýčka přihodu. :-)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mielle mielle | Web | 29. března 2013 v 17:46 | Reagovat

Bezvadné! )

2 Illandris Illandris | Web | 29. března 2013 v 18:56 | Reagovat

Na knize se mi líbilo právě to, že byla napsaná z pohledu obou hrdinů. Vždycky mám radši, když to není jenom z pohledu holky.
Ale i když na mě kniha docela zapůsobila, čekala jsem od toho trošku víc. Taky mi vadila ta spousta informací. Ve všech těch říších a Luscích jsem se ztrácela a dalo mi pěkně zabrat, než jsem se v tom začala orientovat. Taky mi vadil český překlad hrdinčina jména. Je to fakt otřes a já nechápu, proč nenechávají původní jména.

3 spirit-secret spirit-secret | 1. dubna 2013 v 20:31 | Reagovat

[1]: Díky. ;-)

[2]: Samé u mě. Někdy ty střídačky rád nemám, ale Rossi si s tím poradila pěkně. :-)
Jo, já byl z knihy zprvu unešený, ale po uložení to jsou jen ty 4 hvězdy. Ten začátek si autorka trošku pokazila, no. :-D Jo, ta Ária mě taky iritovala. Aria se normálně běžně používá. No, co už naděláme. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit