Milion Sluncí » [Across the Universe #2] • Revis

7. února 2013 v 14:41 | Spirit |  Knižní recenze
Autorka: Beth Revisová
Originál: A Million Suns
České vydání: CooBoo, 2012
Formát: vázaná bez přebalu - lesklá, 354 stran
Přeložil: Petr Eliáš
Žánr: YA / Dystopie / Sci-fi

Existuje jedna vesmírná loď jménem Universum. Jejím úkolem je dopravit vybranou část lidí z naší Země do možné nově obytné planety. Tito vyvolení jsou zmraženi, protože cesta se odhaduje minimálně na dalších tři sta let. Většinou se jedná o lékaře nebo lidi z armády. A potom taky o Amy.

Nejmladší pasažérku Universa, která tu ani nemá co dělat. Připojila se ke svým rodičům, protože je nechtěla opustit. Ale vypadá to, že bude muset. Někdo ji předčasně odpojil. (Asi tak o padesát let!) Nyní, tři měsíce po "incidentu" se všechno na lodi ještě zhoršuje. Otec umřel a Syn má vše vrátit do normálu. Ale místo toho nastupuje chaos!Beth Revisová se zapsala do podvědomí čtenářů hlavně svou knihou Loď mezi hvězdami. Ta vyvolala takové skvělé ohlasy, že se nakonec autorka rozhodla příběh rozvinout do trilogie, jejíž další dvě pokračování už v USA vyšli. My, čeští čtenáři ale taky vůbec nemusíme zoufat, protože nakladatelství CooBoo nám je servíruje naprosto luxusně. První dva díly jsou už venku a třetí, a zároveň závěřečný, se na pultech objeví během přístího měsíce! Takže, všem co se do dystopie z Vesmíru ještě nezačetli, vřele doporučuji! Dokonce i čtenářům, kteří scifíčkám neholdují. Za to pravděpodobně může stále fakt, že knihy patří do young adult. Tudíž mi občas ani nepřišlo, že se děj odehrává ve vesmíru. Autorka na to zkrátka vůbec neklade důraz (alespoň ne tak jak v jedničce), což mi přijde jako velká chyba. Díky této absenci se kniha opět řadí mezi tuctové dystopie s nádechem detektivky. Přinejmenším v první polovině. Ta druhá vyráží dech...

Tři měsíce. Za tu dobu se hodně stalo. Amy byla rozmražena a stala se právoplatnou a aktivní obyvatelkou lodi. Naneštěstí s ní nikdo nesympatizuje, pouze Syn - nynější vládce. Všechno mohlo být jakž takž v pořádku. Jenže smrt Otce zamávala se všemi. A bohužel až po jeho úmrtí vyplovají na povrch všechny ukrutné lži.
Celé Universum je jedna velká lež! Všichni členové posádky dostávali do pití drogu Phydus, která jim vymývala mozek. Proto se Syn rozhodne tuto látku z přívodu vody odstanit. Nechce vládnout ve lži jako Otec. Ale postupem času zjišťuje, že tímto "správným" směrem nebude vůbec lehké ukočírovat okolo dvou tisíc lidí. Všichni totiž znovu budou cítit své pocity a zároveň i zlenivějí. Nikdo už nebude tolik dbát na svou práci jako za dob drogy Phydus. Zásoby potravin se také snižují rychlostí blesku a lidé se vzbouří. Na život a na smrt!

Nebojím se říct, že Revisová nezklamala. Pokud milujete Loď, do určité míry si oblíbíte i Milion Sluncí. Autorka se pouští do hlubších problémů, které v dané situaci mohou nastat. Je opravdu zajímavé vidět vývoj postav a jak se v různých situacích chovají. Navíc morálka je úplně na dně, což mi přišlo oproti jedničce, kde všichni byli opravdu jak roboti, konečně reálné.
Přesto se mi znovu do knihy špatně dostávalo! Opět trvalo dlouho než jsem se začetl a děj vnímal pořádně. Můžu za to vděčit asi nemastné první polovině knihy, která mi přišla naprosto zbytečná. Chápu, že Beth musela nějak nastínit, jak chaos propukl, ale rozhodně to mohla zkrátit. Jakkoliv! Navíc vedlejší dějová linka ala Amy a indicie po celé palubě mi také občas přišly na hlavu. I tak doporučuji knize dát další šanci. Ona vám to vynahradí ve velkém v druhé polovině. Akce střídá akci a ani se nenadějete a díváte se na poslední tečku za poslední větou v knize. A jediné, na co budete myslet, je jak okamžitě získat závěrečný díl!

HODNOCENÍ: || - celkově slabší než jednička, ale tady je zase lepší a čtivější zápletka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 7. února 2013 v 23:53 | Reagovat

Ja som mala s 1. dielom trošku problém, ale určite sa chystám na tento diel, pretože ten námet je fascinujúci. Dúfam, že mne sa to teda bude páčiť viac 8)

2 spirit-secret spirit-secret | Web | 8. února 2013 v 14:22 | Reagovat

[] Rozhodně se do dvojky brzo pusť! :-)
Jinak neříkám, že se mi kniha nelíbila - líbila a moc, ale jednoduše si nezaslouží vyšší hodnocení, protože Revisové opět trvá delší dobu příběh rozjet. :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit