Bitva o labyrint » [Percy Jackson and the Olympians #4] • Riordan

20. února 2013 v 19:23 | Spirit |  Knižní recenze
Autor: Rick Riordan
Originál: The Battle of the Labyrinth
České vydání: Fragment, 2011
Formát: vázaná s přebalem - lesklá, 384 stran
Přeložila: Dana Chodilová
Žánr: YA / Fantasy / Mytologie

Být polobohem je stále nebezpečnější. Percy Jackson by mohl vyprávět... Zanedlouho bude mít patnáct, tím pádem mu zbývá poslední rok, než zjistí, jestli bude zkázou nebo zachráncem celého Olympu. Ale tenhle problém není zrovna jeho nynější prioritou.

Tábor polokrevných už není bezpečný jak býval. Sice stále platí, že se přes hranice nemůže nikdo nezvaný dostat, ale skulinka se vždy najde. V tomto případě se jedná o prastarý Daidalův labyrint, který se táhne takřka po celém světě. Naneštěstí je jeden vstup i v táboře! Podaří se Percymu a jeho kamarádům Luka s Kronovou armádou zastavit nebo bude tábor na popel?Upřímně řečeno, po dočtení Prokletí Titánů mi absence čtvrtého dílu v knihovničce nedala spát. Může za to konec, který se opět vystupňoval na další příčku oproti minulým knihám. Riordan je jednoduše velmi schopný spisovatel a umí si lehce udržet velkou fanouškovskou základnu, která po pokračováním šáhne bez dechu nejdříve jak jen to je možné. I když se na první pohled může zdát Percy jako ryze dětské čtení, není tomu tak. Příběh o náctiletém klukovi, který má za otce Poseidóna může chytnout i čtenáře starší. Navíc se děj a celkový prožitek z knihy radidně zlepšuje s dalším dílem. Nevím, kde má pan Riordan vůbec svoji hranici dokonalosti, protože i když si myslím, že lepší už to být opravdu nemůže, přesvědčí mě o opaku. Zřejmě může částečně vděčit dalším dějovým linkám, které ovšem stále cpe do pozadí, ale čtenář by určitě snesl víc. Ano, naznačuji tu ten začátek knihy.

Všechno i tentokrát začíná optimisticky - Percy se zkouší dostat na další školu. Jeho plány naneštěstí brzo zmaří místní roztleskávačky, které jsou ve skutečnosti mnohem větší stvůry než jak vypadají. A to doslova. Ale jak už je zvykem, nějaká skupinka potvor u Percyho rozhodně není ten největší kalibr.
Tím se stává Daidalův labyrint. Místo, jež se nachází pod zemí a doslova zahrnuje celou zemi. Labyrint se může zdát jako skvělý prostředek na přemišťování z místa na místo, ale ve skutečnosti se jedná jen o směs strachu, zapomění a v neposlední řadě smrti. Jediný člověk, který se v nekončícím bludišti stoprocentně vyzná je sám stvořitel - Daidalos. A po zjištění, že Luke i Kronova armáda Daidalose hledají, aby jim pomohl najít vstup do tábora polokrevných, je jasné, co musí udělat. Předběhnout je.

Ze čtvrtého dílu jsem měl strach. Četl jsem nemálo negativních recenzí, které tvrdily, že se Bitva o labyrint úplně vymyká standartům série. Omyl! Nechápu, jak takovou věc někdo může tvrdit. Spíše naopak - Rick Riordan do příběhu sází další neokoukané prvky, které spíše putování oživují.
Romantické duše si konečně dojdou na své (ale vy ostatní se nebudete bát, vše s mírou!), fanoušci akce opět budou tajit dech. Ochuzeni ani tentokrát nebudou čtenáři o vtipné hlášky, kterých je zde sice pomálu, ale dá se to pochopit, kvůli tajemnější atmosféře, kterou je kniha celá nasáklá. Sečteno a podtrženo, Percymu, Annabeth, Groverovi a dalším nedochází dech ani ve čtvrtém pokračování. Ba naopak. Své předchůdce znovu hravě strká do kapsy. Jsem opravdu zvědav, s čím se tedy nakonec autor vytasí v posledním díle. To bude jízda od začátku do konce!

HODNOCENÍ: ||

RC | Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku!|
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Allia Tride Allia Tride | E-mail | Web | 18. září 2013 v 19:13 | Reagovat

Upřímně... věta "Jeho plány naneštěstí brzo zmaří místní roztleskávačky" mi přišla velice vtipná. :D Nicméně já Percyho nadevše zbožňuji, takže s tvým hodnocením naprosto souhlasím. :) Je to úžasná kniha a úžasná série. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit