Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti • Riggs

3. ledna 2013 v 15:37 | Spirit |  Knižní recenze
Autor: Ransom Riggs
Originál: Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
České vydání: Jota, 2012
Formát: vázaná s přebalem - matná, 350 stran
Přeložila: Bronislava Grygová
Žánr: YA / Záhady

Dospívající Jacob měl vždycky rád svého dědečka. Nikdy nezapomene, jak mu vykládal historky ze svého života. Ať už o tom, jak byl ve válce nebo o tajuplném ostrově, ve kterém pobýval, když byl malý, protože jeho rodiče ho poslali z tenkrát okupovaného Polska pryč.

Dědeček, Abraham Portman, příběhy vždy dokresloval fotkami, které měl schované. A není divu, že je nedával na obdiv, protože byly vždycky zvláštní. Na jedné z nich dívka levitovala, na další byl chlapec, kterého šlo vidět jen tehdy, když byl oblečený. Jacob tyto povídkačky miloval. Ale nikdy by ho nenapadlo, že je na tom kousek pravdy. Až nyní, po Abeovi smrti. Protože poslední dědečkovo přání bylo, aby se Jacob na ostrov vydal a našel jeho sirotčinec.Bestsellery to mívají vždycky těžké. Ještě před vydáním se kolem nich vytvoří veliký poprask, všichni jsou strašně nadšení, že brzo budou číst další trhák. A pak, za nějaký ten čas mají novou senzaci na knižním trhu přečtenou a popravdě.. nejsou z ní tak unešeni jak čekali, že budou. Přeně to se mi stalo u Sirotčince! Kniha mě lákala hned po vydání v USA a já si přál, aby se této horké novinky chytlo i nějaké naše nakladatelství. Což se stalo (Jota) a myslím, že rozhodně neprohloupili, protože i v našich končinách si tento počin vedl (a stále vede) nadmíru dobře. Ale je pravda, že se jedná o opravdu strašidelný, místy až hororový příběh nebo se kniha řadí mezi další slátaninu? Upřímně, od každého trochu. Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti se rozhodně neřadí mezi čtivo, které se nedá číst o půlnoci. Je ale škoda, že čtenáři si toho všimnout na počátku, tudíž kniha už není po celou dobu tolik zajímavá.

Jacob si zrovna prochází velmi těžkým obdobím. Jeho dědeče zemřel. Naneštěstí ne kvůli stáří, ale mohlo za to divoké zvíře, které se na něj vrhlo v lese - tak to aspoň tvrdí policie. Jenže vnuk Abrahama dobře ví, že to není pravda. Od smrti je ve velké depresi a začíná vidět příšery, které mají nespočet jazyků a očí.
Rodiče si začnou o něj dělat starost, tím pádem ho objednají k místnímu psychiatrovi. Po pár nedobrovolných schůzkách doktor navrhne, aby Jacob odcestoval na ostrov, o kterém mu dědeček vyprávěl. Jacob je nápadem nadšený, protože je o kousíček blíž k rozluštění posledního přání jeho dědy. Dokonce souhlasí i rodiče - hlavně otec, který je zapálený ornitolog a v oblastech, kde leží ostrov se nachází i mnoho vzácných ptáků. Neuplyne příliš času a otec se synem se dopraví na určené místo. K jejich velkému šoku to zde vypadá jako za dob pralidí. Nikde nikdo, jen všudepřítomné divné pocity. Jacob ví, že jsou na správném místě - a že se začnout dít velké věcí!

Prvotina dokumentaristy a scénáristy Ransoma Riggse se v celku povedla. Chápu, proč se o knize tolik mluví. Je jiná. Ať už díky své emocionální stránce nebo nespočtem zvláštních fotegrafií, které jsou minimálně upravovány. Ty dodávají knize šmrnc a čtenář se může snáž ponořit do příběhu.
Abych řekl pravdu, Sirotčinec se mi líbil a já si čtení užíval. Ale nejhorší je, že knize se musí přijít na chuť. Ze začátku mi vůbec nesedla a já ji odložil. Jde prostě vidět, že Riggs zatím se psaním nemá veliké zkušenosti, a proto v pár chvílích neskutečně tápe. Sice jeho popisy jsou záživné, ale dialogy moc vygradovat neumí a možná si někdy řeknete, že takhle se mezi sebou můžou bavit jen roboti. Navíc celá zápletka je dosti naivní. Myslím si, že kniha hlavně staví na fotografiích, které jsou úžasné (o tom žádná), ale jako samostatný děj je Sirotčinec na pomezí mezi dobrý a zlý.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti je rozhodně dobré počtení na dlouhé zimní večery.
Kdyby byla kniha samostatná a nečekala ji další pokračování, mohla být ještě více originální.

HODNOCENÍ: || - [3,5] - sice bych rád dal 4, ale kniha je pouze trochu lepší nadprůměr


RC | Děkuji knihkupectví Knihcentrum za poskytnutí recenzního výtisku!|
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nel-ly nel-ly | Web | 27. února 2013 v 2:45 | Reagovat

tohle mám taky doma, už od Vánoce, zaujala mě kniha a její koncept, ale je fakt, že se začínám bát příběhu, který moc lidí neuchvátil

2 TerushQaH TerushQaH | Web | 15. září 2013 v 18:11 | Reagovat

knížku jsem četla o prázdninách.. a líbila se mi, ale je to cca 2 měsíce a moc si z toho nepamatuji.. ale zase je pravda, že ty fotografie a celkově celá knížka vypadá úžasně.. už jenom díky tomu si tuto knihu asi hodně lidí koupí/koupilo =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit