Prokletí Titánů » [Percy Jackson and the Olympians #3] • Riordan

25. ledna 2013 v 12:16 | Spirit |  Knižní recenze
Autor: Rick Riordan
Originál: Titan's Curse
České vydání: Fragment, 2010
Formát: vázaná s přebalem - lesklá, 336 stran
Přeložila: Dana Chodilová
Žánr: YA / Fantasy / Mytologie

O Percym Jacksonovi jsme se mohli dozvědět už mnoho věcí. Tak v žádném případě to není obyčejný kluk. Je polokrevný. Což znamená, že má jednoho ze svým rodičů boha. V jeho případě boha moří - Poseidona. Tím hůř pro něj. Právě po takových dětech jako je on jde každou chvíli nějaká nestvůra. Nikde není bezpečno, až na tábor Polokrevnych. Tam poznává nové kamarády.

Zrovna, když to vypadá, že si klučina na tento styl života začíná zvykat, nastávají další problémy. Nejdřív znovu ožije Thalia - dívka, která byla dlouho uvězněna v podobě stromu. A aby toho náhodou nebylo málo, Annabeth, dobrá kamarádka Percyho je unesena.Rick Riordan je opravdu skvělý a nadaný spisovatel. Vždy jsem věděl, že to tak asi bude, ale abych řekl pravdu, přesvědčil mě o svých dovednostech až u Prokletí Titánů. Jde vidět, že těch téměř 15 let, co učil angličtinu se mu opravdu vyplatilo, protože si krásně hraje se slovy a celkově celé odstavce jsou tak náramně sepsané, že i zarytý nečtenář bude mít problém knihu odložit. Děj navíc krásně plyne bez zbytečných zádrhelů a nenásilně nás taky Riordan připravuje na konečnou bitvu, ke které se už opravdu schyluje. Zkrátka děj v žádném případě opět nepostráná humor, akci, napětí a nečekané zvraty. Jenže něčím se třetí díl od svých předchůdců výrazně liší. Svou dospělostí. Jde nádherně vidět, že autor své postavy nenechává rád v kruhu stereotypu. Pořád se něco děje a postavy díky událostem rostou - jak fyzicky, tak psychicky. Je skvělé se s tímto faktorem setkat i u "dětské" knihy.

Čtrnáctiletý Percy míří do jeho nové internátní školy. Naštěstí v ní nebude sám. Jeho kamarádi - Annabeth, Thalia a Grover tam míří taky. Vlastně Grover ve škole už nějaký ten čas je a na něco zde narazil. Ve škole pobývají další dva polokrevní! Sourozenci - Bianca a Nico di Angelovi.
Jediný problém je, že nedaleko straší i nestvůra, která chce sirotky vidět mrtvé. K tomu všemu je ta nestvůra zástupce ředitele - doktor Thor. Sice celá skupinka útěk riskne, ale zanedlouho se jim to šeredně vrátí. Nestvůra není žádný nováček a pár polokrevných by s přehledem zvládla. Naštěstí všechny zachrání Lovkyně, které se nachází poblíž. Ale i tak monstrum vyhraje alespoň z části. Jednoho člena stáhne sebou do moře. A není to nikdo jiný než Annabeth. Celý tábor Polokrevných je zprávou otřesen, a proto začnou plánovat výpravu. Navíc nebudou hledat jen dceru Athéna, ale i bohyni Artemis - vůdkyni Lovkyň.

Oficiálně říkám, že taky (už) patřím mezi Percyho fanoušky. Nevím přesně, proč mě o tom přesvědčila právě tato kniha ze série, ale je to tak. Nejspíš za to může mnou neočekávaná odlišnost. Poprvé kniha nezačíná v létě, ale v zimě, hned zezačátku jsou akční scény a navíc se do hry dostávají další bohové a nadpřirozené bytosti. Jednoduše milé překvapení.
Zároveň zde Rick Riordan začíná ubírat příběh do tamnějšch koutů, takže nás tu potká i pár smrtí. Což není věc, po které by fanoušci jásali, ale přinejmenším Vás tím kniha překvapí a částečně i vykolejí. Musím se zmínit i o překladu, který byl špičkový a četl se mi dobře. Ani žádné kiksy jsem nenašel! Asi každý čtenář mé recenze ví, kam směřuji. Pokud jste Percyho nečetli, neváhejte! Opravdu se série od dílu lepší a čte se čím dál tím rychleji. Víc slov není potřeba. Dokonalá kniha (potažmo série) pro každého!

HODNOCENÍ: || - dát Percymu plný počet je tak skvělý pocit!

RC | Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku!|
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kristie Kristie | Web | 26. ledna 2013 v 16:56 | Reagovat

Jop, první a i druhý díl jsou takové ještě více dětské, ale mně se i tak dost líbily. :-) I když nejradši mám ten čtvrtý a pátý díl, to se máš ještě na co těšit! A ta druhá série - Bohové Olympu se ti určitě bude líbit dost. Ta už je vážně vyspělejší, na té to je znát ještě více než na těch posledních dílech Percyho. :-)
Nicméně jsem ráda, že se z tebe oficiálně stal fanoušek Percyho. :D :-D

2 spirit-secret spirit-secret | Web | 26. ledna 2013 v 17:37 | Reagovat

[1]: Já se do posledních dílů série musím pustit, co nejdřív, protože Riordan mě svými konci vždy zabíjí! :-D
Na Bohy Olympu se těším strašně moc - snad budu mít brzo příležitost je číst. Ale pořád si je budu chtít šetřit, protože pak ta představa, že čekání na další díl bude i rok je neuvěřitelně zdrcující! :-( :-D

3 Lana Lasthovicka Lana Lasthovicka | Web | 28. ledna 2013 v 8:59 | Reagovat

Percyho už bych hrozně dlouho chtěla zkusit. Většina z těch, co ho četli sice tvrdí, že to je téměř druhý Potter, ale tohle si hezky koukám ověřit sama 8-). I když kvůli té ceně mi to asi ještě chvíli bude trvat :-D . Čtyři stovky v knihkupectví ani omylem, takže musím čekat, až to bude na větší objednávku z beletrií :-) .

4 spirit-secret spirit-secret | Web | 28. ledna 2013 v 20:12 | Reagovat

[3]: Jop, Percy je sice dražší, ale stále stojím za tím, že za ty peníze stojí. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit