Kacíř a Čarodějka » [The Order of Darkness #1] • Gregory

21. ledna 2013 v 16:18 | Spirit |  Knižní recenze
Autorka: Philippa Gregory
Originál: Changeling
České vydání: Fortuna Libri (Teen), 2012
Formát: vázaná - lesklá, 254 stran
Přeložila: Jana Pacnerová
Žánr: Historický román

Klášterní novic Luca Vero dostává velmi důležitou misi. Jednoho večera je odvlečen ze své celi do naprosto neznámého sídla, kde ho nejprve velice vysoko postavený muž obviní z kacířství, ale hned vzápetí pozná, že se nejedná o dalšího bezcenného sirotka, ale o dost bystrého a užitečného chlapce. Jako jeden z mála Luka rozumí arabským číslům. Z toho důvodu ho posílá do Evropy, kde má hledat stopy Ďábla. Světem se totiž šíří, že brzo díky tomuto démonovi zanikne svět.

Mezitím nedaleko od místa, kam novic putuje, žije i Isolda - dcera zdejšího vládce, který bohužel právě umírá. Po smrti je z panství vyhnána svým bratrem do kláštera. Svůj život si jako jeptiška rozhodně nepředstavovala. A už vůbec ne ty dobrodružství, co zažije s Lukou...Phillipa Gregory je velmi uznávanou a populární spisovatelkou. Na svém kontě má tucty románů - především historických z tudorovského období. Valná většina vychází ze skutečných událostí a dokonce podle některých nejznámějších byl natočen film. A nyní, tato britská historička, napsala i svou první knihu, která je čistě zaměřena pro mladší publikum. Navíc jako jedna z mála není podle faktů, ale řadí se mezi stoprocentní fikce. Čtenáři knihu (která v originálu vyšla také v roce 2012) přijali velmi rozpačitě. Věrní fanoušci samozřejmě chyby nevidí, nebo je radši přehlíží, ale nezaujatý čtenář už po pár desítkách stránek zjišťuje, že tohle od knihy v žádném případě neočekával. Nevím, jestli za to může neschopnost autorky, která si pořádně neumí vytvořit své fiktivní prostředí nebo kopa nepřesností a "úletů", kterých si každý pozornější čitatel všimne. Ať to, či ono, neskutečně mě to iritovalo.

Luca, nadaný novic v těchto chvílích cestuje do vzdálené Evropy, kde má hledat stopy Ďábla. Spolu s ním putují další dva "pomocníci", kteří mu mají cestu usnadnit. Jeho první zastávkou se stává klášter v Lucretili, kde také poprvní potká zdejší abatyšu - Isoldu.
Ta je v této funkci vlastně nedobrovolně. Před nějakou dobou ji totiž zemřel otec - vládce této země. K jejímu velkému smutku mohly přijít ještě další slzy, protože bratr ji dále v pevnosti nehodlal tolerovat. Nechal ji vybrat: buď se ožení s místním boháčem, který není nijak přitažlivý nebo půjde do místního kláštera. Dokonce i nyní, nějakou dobu po tragické události, Isolda svého rozhodnutí nelituje. Ale možná by měla. Od té doby, co se stala abatyšou se v klášteře začínají dít podivné věci - jeptišky jsou náměsíčné a některé se i pokoušejí zabít. Že by Ďábel?

Jednou za čas si nějaký historický román vždy s radostí přečtu. Sice ho nevyhledávám nijak často, ale historii miluji - hlavně středověk. Takže informace, že u nás vyjde kniha s touhle tématikou a dokonce bude kniha určena pro mladé dospělé mě naprosto odrovnala.
Popravdě, neměl jsem se tolik těšit. Nemusel jsem být tolik zklamaný. I teď mám stále pocit, že knize zkrátka něco chybělo, ale zároveň se mi jako celek líbila. Rozhodně bylo originální dělení knihy, které nebylo normálně na kapitoly, ale na etapy, ve kterých zrovna hrdinové byli. Také jazyk byl velmi jednoduchý, takže se stránky otáčely doslova samy. Myslím, že si pokračování knihy přečtu. Gregoryová se snažila a na to, že se poprvé nedržela historických faktů si vedla až nadmíru dobře. Děj sice místy byl až směšně předvídatelný, ale stále si kniha držela svůj osobitý styl a čtivost. A to hodně mladých čtenářů ocení.

HODNOCENÍ: || - [3,5]

RC | Děkuji nakladatelství Fortuna Libri za poskytnutí recenzního výtisku!|
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Katie Katie | 15. září 2013 v 17:40 | Reagovat

Tuhle knihu jsem čerla. Popravdě já se o historii moc nezajímám a asi proto se mi příběh zdal dobrý :) A taky že to bylo napsáno tak jednoduše a doslova taková oddechovka.. :))

2 Kosmik Kosmik | 15. září 2013 v 18:08 | Reagovat

Parádní lákavá super recenze. Hodně dlouho sem uvažovala jestli si knížku přečtu a pořád sem nevěděla jestli to mám udělat, ale po téhle recnzi si jí rozhodně přečtu. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit