Dědička » [Trylle #1] • Hocking

26. prosince 2012 v 17:04 | Spirit |  Knižní recenze
Autorka: Amanda Hockingová
Originál: Switched
České vydání: Fortuna Libri (Teen), 2012
Formát: Vázaná bez přebalu - lesklá, 310 stran
Přeložila: Jana Jašová
Žánr: YA / Nadpřirozeno

v šesti letech se Wendy Everlyovou pokusil někdo zabít. A byla to její matka. K tomu všemu to bylo na její oslavě narozenin. Matka tvrdila, že je monstrum a nemá právo žít. Sice Wendy přežila a nyní žije se svým bratrem a tetou, protože matku poslali do psychiatrické léčebny, ale až teď, po 11 letech si uvědomuje, že možná nebyla tak daleko od pravdy.

Za její pochyby vůči sobě může nový spolužák Finn, který zprvu Wendy neustále pozoruje, ale časem ji také sdělí nečekanou informaci o tom, že při narození byla v nemocnici vyměněna s chlapcem. To ovšem stále nevysvětluje divné chování od její "matky". Proto se vydává na cestu do léčebny, ve které se její bývalá vražednyně léčí, a zjišťuje, že opravdu není jen obyčejná náctiletá holka.Amanda Hockingová je velice známá spisovatelka (hlavně v zahraničí). Za její úspěch může především trilogie o Tryllech, kterou zezačátku vydala pouze jako e-knihy. Na tomto formátu si sérii koupilo více než jeden milion čtenářu, takže bylo jasné, že se v blízké budoucnosti dočká i své papírové verze. To se stalo na začátku roku 2012. Ovšem ještě větším překvapením bylo, že si pro své české a slovenské čtenáře Fortuna Libri připravila na konec letošního roku přeložený první díl série nesoucí název Dědička. Já byl ze zprávy nadnašený (a myslím, že jsem nebyl sám). Samozřejmě jsem se těšil, jak se tento počin oblíbím já. Sice jen, slovo Tryll jsem v životě neslyšel, ale myslel jsem si, že by to mohlo mít nějakou spojitost se slovem troll. To sice má, ale rozhodně nečekejte nemotorné obry s nesnesitelným pachem z úst a překvapivě velkým předkusem. Tito trollové (tryllové) jsou o moc vychytralejší a vypočítavější...

Wendy si v poslední době prochází těžkým obdobím. S tetou a se svým bratrem se stále stěhují sem a tam. Nyní nastupuje na novou školu, kde si ji začně všímat spolužák jménem Finn. Ten ji časem řekne, že není normální teenagerka, ale je Tryll. Což je uzavřená společnost, která je na pokraji vyhynutí. Jejich cílem je vyměňovat děti smrtelníků za své vlastní, a až přijde správná doba, za dítětem Trylla dojde někdo, jako je právě Finn a se souhlasem zaměněného Trylla spolu odcestují do městečka Förening.
Finn nakonec Wendy přesvědčí a do městečka odjíždí. Teprve až tam zjistí, kdo je její pravá matka. Je to Elora - královna Tryllů. Wendy je z toho celá v šoku, ale to není ten největší problém - matka z ní chce vychovat budoucí vládkyni, aby zabránila předání žezla jinému rodu. O to bohužel Wendy nestojí, ale co nadělá, když je ji i v patách zlověstná skupinka Vittra, která ji chce vidět mrtvou?

Dědička je kniha, která se dá slupnout za jedno odpoledne. Může za to i délka, která není vysoká. Ano, kniha má 300 stránek, ale písmenka jsou tak velká, že stránky se doslova otáčí samy. Rozhodně se mi při čtení líbil ten pocit, že Hockingová nic zbytečně nenatuhuje a skoro vždy přesně ví, kdy přestat a jít prostě dál.
Naopak negativem knihy se stává, že je napsána až příliš jednoduchým stylem. Chápu, že to se někomu může líbit, ale já už se zvykl na trochu jiný, a řekl bych i dospělejší styl psaní, takže mi místy děj přišel, jako by ho psal nezkušený student na střední. Opravdu, celý návrh knihy je nepříliš originální, spíše bych řekl už tisíckrát použitý. Sice je fajn, že spisovatelka chtěla zkusit něco nového v podobě Tryllů a za to ji patří můj obdiv, ale kdyby se lépe snažila a vytvořila svůj svět přesvědčivěji, hodnotil bych knihu kladněji. Ale i tak si myslím, že kniha stojí za přečtení (to odpoledne vás nezabije) a já se i přes to všechno těším na druhý díl, protože pevně věřím, že Hockingová přijde s něčím lepším.

HODNOCENÍ: ||

RC | Děkuji nakladatelství Fortuna Libri za poskytnutí recenzního výtisku!|
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kane Kane | Web | 27. prosince 2012 v 22:45 | Reagovat

Tak už druhá recenze, co čtu o této knize a líbí se mi to více a více. :) Tuto autorku jsem však neznala, slyším o ní pořádně prvně. :) Námět mi přišel docela originální. Jednoduchým stylům taky moc nefandím, ale určitě si to přečtu. Jak píšeš - jedno odpoledne mě nezabije. :)

2 spirit-secret spirit-secret | Web | 29. prosince 2012 v 19:00 | Reagovat

[1]: Já ji znal, protože američtí blogeři na YouTube ji zmiňují docela často :)
A určitě si to přečti - vypadá to na slibnou trilogii :)

3 Área Área | Web | 30. prosince 2012 v 21:30 | Reagovat

Jsem na to zvědavá. Tryllové zní když už nic jiného alespoň zajímavě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit