Černá Díra » [Svět, kterého bychom nechtěli být součástí] • Burns

14. prosince 2012 v 19:33 | Spirit |  Komiksové recenze
Autor: Charles Burns
Originál: Black Hole
České vydání: BB/art, 2008
Formát: vázaná s přebalem - lesklá, 362 stran
Přeložila: Richard Podaný
Žánr: YA / Komiks

Střední škola na americkém maloměstě v 70. letech 20. století. Přesně touto dobou se to stalo. Pokud si stále myslíte, že akné, úděsné mejdany a hnusná pachuť levného alkoholu jsou to nejhorší, co vás mohlo za dob náctiletých potkat, tak jste na velkém omylu.

Setkáváme se s partou mladých lidí, kteří jsou v období, kdy kouří trávu a pijí alkohol jako mateřské mléko a vůbec nic jim neschází. Možná naopak, něco by rádi postrádali... Do jejich životů vtrhne nová pohlavně přenosná nemoc, která se vyskytuje pouze u teenagerů a může je přivádět do pěkně trapných situací - druhá ústa a nebo svlékající kůže. A bude hůř.
Jako milovník komiksů, jsem po Černé díře pokukoval celkem dlouho. Vlastně už můžu říct, že i pár let. A tak teď, před koncem roku 2012 jsem se konečně k dílu Charlese Burnse dostal. Jenže i po přečtení stále nevím, co si přesně myslet. Hned ze kraje by se hodilo, kdyby jste věděli, že já většinou čtu komiksové série. Mám to prostě radši. Rád se s postavami setkám, oblíbím si je a proplouvám s nimi v jejich cestě. Tudíž můj názor na tento grafický román nemusí být zrovna objektivní, protože nejsem dvakrát zvyklý na takové "jednorázovky". Ale musím dát za pravdu, že se toto dílko četlo velice dobře a já ho přelouskal v relativně krátké době. Děj sice někdy zadrhával, což mi přišlo občas až nemožné, když na celý příběh má autor pouze něco málo přes 350 stran. Nejvíc mě ale dorazilo, že si klidně roztahuje celkem nepodstatné kresby přes stránku. A hádáte dobře, na takové blbosti doplatil pouze jen příběh.

Nikdo nečekal, že by něco takového mohlo přijít. Bohužel přišlo. Nová pohlavně přenosná nemoc, která se vyskytuje pouze u mladistvých může naprosto změnit váš dosavadní život. Můžete mít druhou pusu na krku, mít ocásek nebo se svlékat z kůže jako had. Nejhorší na tom je, že je to jak hra na babu. Kdo se koho chytne, ten ji má.
Hrdinové příběhu netuší, jak k nové nákaze přistupovat a hlavně jak se chránit. Nejhůř dopadne Chris Rhodesová, která výše zmiňovanou nemoc dostane při její první souloži. Do té chvíle vlastně ani netušila, že vůbec něco takového existuje. Proto se pro ní informace: "Máš to taky." stává ještě více skličující. Bohužel to není jediná věc, proti které bude muset čelit. Rozhodne se opustit její milovaný domov s jejím nynějším přítelem. Kdyby jen tušili, že si tím více pohorší než polepší...

Rozhodně se nenechejte zlákat zadní obálkou, která dělá z Černé Díry horor. Není tomu vůbec tak. Zkrátka Burns věděl, že AIDS není pro čtenáře a vlastně ani pro komiks dost přitažlivé téma, tím pádem si vytvořil svou vlastní chorobu, kterou zasadil do sedmdesátek minulého století. A verdikt? Podařilo se mu to, je to fajn, ale zároveň občas až neskutečně ujetý.
už tady komiks peskuju jak chci, jednu se mu nechat musí. A to kresba! Je nádherná a já si ji vychutnával! V některých momentech mi bylo opravdu na zvracení a v jiných se mi vytvářela husina. Jen mi přišlo, že celá kresba je víc strašidelnější než celý příběh - ten byl opravdu někdy zmatený a až zbytečně roztahaný. Navíc Černá Díra rozehrála spousty vedlejších dějových linek, ale naneštěstí všechny neuzavřela a čtenáře nechala v pár momentek na holičkách. A to se přece nedělá!

Černá Díra nabízí skvělou kresbu s průměrným příběhem, který vám ovšem nedá dalších pár nocí spát.
Je to až s podivem, jak se to Burnsovi vůbec povedlo...

HODNOCENÍ: || - [3,5] - zvláštní, ale čitelné.

RC | Děkuji knihkupectví Knihcentrum za poskytnutí recenzního výtisku!|
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kristie Kristie | E-mail | Web | 16. prosince 2012 v 16:32 | Reagovat

Tak tohle zní dějem hodně zvláštně... Vlastně docela dost divně. :D A nějak si nedovedu představit, že by mě to mohlo bavit. Já osobně tedy moc komiksů ještě nečetla, vlastně jen od Alana Moora Top 10 a V jako Vendeta, takže nemůžu nějak moc srovnávat, ale... Stejně to zní zvlášť. :D
Nicméně jinak pěkná recenze. ;-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit