Čarodějka a Čaroděj » [Witch&Wizard #1] • Patterson

22. prosince 2012 v 19:12 | Spirit |  Knižní recenze
Autor: James Patterson
Originál: Witch & Wizard
České vydání: Albators, 2012
Formát: vázaná bez přebalu - lesklá, 210 stran
Přeložila: Milan Žáček
Žánr: YA / Kouzla

Víte jaký je to pocit, když vás uprostřed noci poručíci Nového řádu vzbudí a chystají se zatknout vaše děti za čarodějnictví? Rodina Allgoodovi s tím má zkušenosti. Sourozenci Wisty a Whit jsou tímto způsobem odvlečeni cizími lidmi k soudu, kde mají naprosto neznámí lidé rozhodnout, jak se s těmito "hříšníky" naloží dál.

Oba ze sourozenců jsou právem zmatení, protože doposud neměli ani jeden z nich tušení, že k něčemu takového v okolí dochází. Situace se ještě zhoršuje ve chvíli, kdy jsou uvězněni ve zvláštním ústavu, ve kterém jsou biti a musí bojovat na smrt o kousek jídla. A tady Wisty začne zjištovat, že něco jako čarodějnice možná je.
James Patterson se ve světě proslavil u teenagerů hlavně svou sérií Maximum Ride, která sčítá osm dílů, ale u nás bohužel vydal Albatros jen první díl. Naštěstí tento spisovatel má na svém kontě daleko více sérií, jedna z nich je i trilogie Witch & Wizard - Čarodějka a Čaroděj, z které se s nějvětší pravděpodobností stane série vícedílná. A tento rok se nakladatelství Albatros rozhodlo, že ji představí i českým čtenářům. Já byl z informace na větvi, protože mě celkově série už dávno zaujala na zahraničních blozích. Jedni knihu vychvalovali do nebes, druzí ji pouze kritizovali. Po přečtení rozumím oběma názorům, protože se nejedná o žádné světoborné čtení, ale na druhou stranu je to čtivé, ale druhého Pottera bych v tom rozhodně nehledal. Navíc stále nechápu, jak tohle mohla být má zřejmě první kniha, která sčítala přes 100 kapitol, když suma sumárum má jen okolo dvouset stran...

Rodina Allgoodova si žije vcelku pohodový život ve čtyřech. Až do doby, kdy k nim neohlášeně vtrhnou ozbrojení muži, kteří si chtějí odnést sourozence Wisty a Wita. Proč? Z důvodu, že jsou to čarodějové. Nedobrovolně s nimi náctiletí teenageři odchází. I přesto že jsou zmatení a ani v nejmenším netuší, co je čeká.
Ukáže se, že jsou unešeni k soudu, kde Nový řád (řád, podle kterého se nyní všichni musí řídit) rozhodne o jejich trestě. Oba budou popraveni ve chvíli, kdy dosáhnou plnoletosti. A Whita to čeká už za pár týdnů! Mezitím jsou posláni do nápravného centra, kde si je vezme do parády snad ta nejhorší sestra všech dob. Přes bití až po rvačky kvůli jídlu - to vše budou muset podstupovat. A tady začně Wisty zjišťovat, že možná nejsou obviněni neúmyslně, protože v jednu chvíli se celá rozhoří v plamenech. Nejdůležitější ale stále je vymyslet plán, který je dostane bezpečně domů než je popraví...

Byla to má první dystopie, kterou napsal muž. Byla to má první kniha, která měla kapitoly na stránku. Byla to má první kniha, která se dívala na čaroděje úplně z jiného pohledu. Tolik poprvé, ale nemůžu říct, že by to knize nějak prospělo. Stále se jedná o průměrné čtení s honem na čarodejnice ve 21. století. Je to škoda, protože má očekávání byla veliká (i když jsem věděl, že kniha zřejmě nebude pro každého).
Patterson psát umí - velmi poutavě a umí si i z vážné věci udělat decentně srandu. Ale... bylo toho až přespříliš. Jednostránkové kapitoly byly fajn, ale přišly mi zbytečné, protože střídání úhlů pohledů mezi Whitem a Wisty nebylo vyrovnané, spíše bylo zaměřené na Wisty a to mě celkem štvalo. Také jsem úplně nepochopil, proč byla kniha vypravována právě z těchto dvou pohledů, když většinu knihy trávili spolu. To my přišlo nelogické a tím si pan spisovatel pošlapal velkou část potencionálního děje, z kterého mohl těžit.


Čarodějka a Čaroděj není špatná kniha. Bohužel ale ani nenadchne.
Promyšlenost také pokulhává a celkově kniha vypadá odfláklá. Já jen doufám v lepší pokračování.


HODNOCENÍ: ||
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kristie Kristie | E-mail | Web | 22. prosince 2012 v 21:56 | Reagovat

Knížku jsem si nakonec zarezervovala v knihovně, i když jsem nějak nevěděla, o čem by přesně měla být, protože anotace toho zas tolik neřekne, pokud se nepletu. Proto mě docela překvapuje děj, který tu popisuješ. A na mě působí i lehce zajímavě. :-) I když nevím jak se smířím s kapitolami na jednu stránku. :D Né, že bych nutně potřebovala dlouhé kapitoly, ale zas tak krátké... Nu, uvidíme co na knihu řeknu, až si ji přečtu. :-)

2 spirit-secret spirit-secret | Web | 23. prosince 2012 v 8:59 | Reagovat

[1]: Jop, anotace neřekne vůbec nic, spíš láká snad na úplně jinou knihu :D Ale i tak je to pohodové čtení a možná se přes prázdniny vrhnu na dvojku (kterou dostanu na Vánoce), protože mě i celkem zajímá, kam se příběh rozvine dál.
A kapitoly na stránku jsou úžasné! To mě na knize bavilo, ale postupem času už tě to tolik nebude brát, protože Wisty i Whit jsou stále u sebe, takže je v podstatě jedno, jestli budeš číst úhel pohledu holky nebo kluka. :/

3 Fearnie Fearnie | Web | 16. září 2013 v 17:39 | Reagovat

kniha se mi hodně líbila!:) je to zvlátní že jednou z pohledu Whisty a poté Whita:) na druhý díl se těším, až si přečtu:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit