Zrození » [Stefan's Diaries #1] • Williamson / Plec

20. listopadu 2012 v 18:49 | Spirit |  Knižní recenze
Autoři: Kevin Williamson, Julie Plec
Originál: Origins
České vydání: Fragment, 2011
Formát: brožovaná - lesklá, 240 stran
Přeložila: Milena Hordinová
Žánr: YA / Fantasy

Také Vás zajímá, co se dělo před tím, než Elena potkala Stefana? Jak se Stefan a Damon proměnili na upíry a jakou roli v tom hrála Katherine? V tom případě máte štěstí, protože právě Zrození se pokouší tyto události mapovat.

1864. Převratný rok hlavně pro bratry Salvatore. Damon se vrací z války a jedinou útěchu si najde v místní nalévarně. Zato jeho mladší bratr - Stefan se bude zanedlouho ženit. Sice je k tomu donucen, ale copak něco zmůže proti svému tvrdohlavému otci? A pak se do okolí přistěhuje mladá a okouzlující dívka jménem Katherine. Pro oba sourozence se stane velice atraktivní - a to ještě vůbec netuší, že je upír.
Knižní sérii Upířích deníků opravdu nemusím. Zatím mám za sebou 3 díly, a už ty mě dostaly na pokraj sil. Smithová mi jednoduše nesedla do noty, a i přes to, s jakou lehkostí se její sága čte, jedná se o nesmírně naivní, překombinované a nezáživné čtení. Ovšem seriálové Upří deníky si už nechat líbit dám. Jedná se o skvělou podívanou, která se dějové linky knih vůbec nedrží (což chápu), protože pevně věřím, že kdyby se držela, nedosáhla by takové sledovanosti jakou má doteď. Takže bylo jen otázkou času, než zkusím druhou knižní podobu, kterou naštěstí nemá na svědomí L.J. Smith, ale autoři seriálu. Vlastně Kevin s Jilií ke svému seriálu začali vytvářet bonusový materiál pro skalní fanoušky, které minulost Stefana, Damona a Katherine zajímají. Tím pádem, čtení si zřejmě užijí více právě oni, ale myslím, že ani ostaní nebudou ochuzeni. A jak se jim to povedlo? Vcelku dobře!

Katherine zamotá hlavu hlavně Stefanovi. Ten je z ní vedle hned od první chvíle. Ani on sám pořádně neví, co ho na ní tolik přitahuje - možná ten osobitý styl nebo zkrátko to, že je sirotek. Věci se pro něho zhoršují ještě víc, když se blíží datum jeho svadby a po Katherine začně pokukovat i jeho starší bratr.
S Damonem Stefan vychází velmi dobře. Jsou si blízcí, jeden druhému rádi pomohou, svěřují se sobě navzájem. Jejich vztah jim kazí snad jen jejich otec. Ten si nepřeje, aby se s novou přistěhovalkyní moc vybavovali, protože ji obviňuje z toho, že patří k nim - upírům. Náznaky by se našli: studené ruce, nepřirozeně bílá pokožka a občasné zvláštní chování. Ani jeden z bratrů tomu nechce věřit, ale tím více je to zasáhne, když zjistí, že je to pravda...

Zrození hned jasně naznačuje, že se jedná o knihu, která bude doplňovat seriál. Z toho důvodu si ji nemálo diváků mile rádo koupí. Bohužel je pro ně následovně velkým zklamáním fakt, že se vůbec nejedná o doplněk, ale o převyprávění flashbacků, které se objevují v první sérii seriálu.
Samozřejmě pár nových detaiů zde nabobtnalo, ale pro znalce seriálu je toho opravdu minimum. Jenže na druhou stranu se kniha čte velice svižné a stránky se otáčí samy. Myslím, že dvojice autorů se hezky spojila, protože ve čtení mě nic nevyrušovalo. A tím se dostávám i k českému překladu, který považuji za jeden z těch lepších, protože zde nebyly chyby a překlepy - snad jen ty občasné výrazy, které překladatelka použila mi přišly nevhodné na tu dobu. Ale i tak se jedná o průměrné čtení na dlouhé večery, které neurazí (ale ani nenadchne). A teď jen doufat, že Zrození byl jen slabý odvar oproti pokračování.

HODNOCENÍ: || - rychlé čtení.. na další díly se těším!

RC| Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku!|
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit