Rebelky » [Deset věcí, co jsme provedly (a asi neměly)] • Mlynowska

15. listopadu 2012 v 20:16 | Spirit |  Knižní recenze
Autorka: Sarah Mlynowska
Originál: Ten Things We Did (and Probably Shouldn't Have)
České vydání: Jota, 2012
Formát: vázaná s přebalem - lesklá, 324 stran
Přeložila: Ina Leckie
Žánr: YA / Teenage

Na první pohled se může zdát fajn bydlet u kamarádky, několik set kilometrů od rodičů. Myslela si to i šestnáctiletá April, která bydlela u svého táty a jeho nové manželky. Ten však nyní dostal lepší zaměstnání v Clevelandu, kde se naneštěstí April odmítá odstěhovat - nehodlá opustit její kamarádky, přítele a už vůbec ne její dosavadní život.

štěstí, že kamarádka Vi ji nabídne možnost zůstat bydlet u ní a její matky. A jako bonus (který se rozhodnou rodičům April neříkat) se stává fakt, že budou bydlet samy! Matka Vi totiž odjíždí na delší dobu pryč za prací. A to je jedinečná přiležitost k tomu, aby si užily co nejvíc srandy. Plán je jednoduchý - zvládnout to.
Popravdě řečeno, kniha šla od samého začátku mimo mě. Sice už jsem o ní v minulosti slyšel v zahraničních blozích, ale stále nepřicházel ten pocit někde knihu splašit a začít číst. Což je asi k uvěření, když vezmeme v úvahu, že jsem kluk a kniha se zaražuje čistě do žánru dívčí romány. Přesto všechno se ke mě titul dostal a já se na něho (i přes kýčovitou českou obálku) těšil. Stále jsem žil v domnění, že se bude jednat o další skvost a lá Polibek pro Annu. Nebyl. Bylo to úplně jinak pojaté, víc šílené, víc reálné - a vůbec mi to nevadilo! Rebelky se čtou krásně rychle (můžou za to kraťounké podkapitoly na stránku) a děj plynne nenásilně rychlým tempem. Ovšem i tak mi během celé knihy nesedl pořádně autorčin styl psaní. Někdy jsem se jednoduše začetl a v tom kniha opět dupla na brzdy a šlo to z kopce. Nevím jestli za to může autorka nebo překladatelska nebo čístě já.

Ani sama April nevěřila, že by její otec souhlasil s něčím takovým jako žít stovky kilometrů od nich v "cizí" rodině. A to navíc stálo jen několik falešných emailů od "mámy" Vi, která psala právě ona. Co se stalo stalo. Hned po odjezdu začnou konat pařby o sto šet a další bláznoviny.
Během pár týdnů pobytu stihnou koupit kočku (a následovně za ni vypláznout další 3 000 dolarů), koupit si výřivku, přijít o panenství, ubytovat uprchlíka a mnohem víc! Jasně řečeno, April pozná zcela nový život, který si zanedlouho oblíbí. Ale jak brzo zjistí, život není pouze zábava a začnou se na ni hrnout problémy, které by nejradši neřešila a ani neměla. Ať už se jedná o problémy ve vztahu nebo nedostatek financí, April se bude muset spolehnout jen a jen na sebe. Bydlet sama a bez rodičů totiž nemusí být vždy jen zábava...

Spisovatelka jednoduše sází na humor a na tom celá kniha staví. Tím páden se nejedná o žádné složité a dlouhé čtení, které pomalu člověka začíná nudit. Mlynowska ví, že dnešní mládež u ničeho dlouho nevydží, a proto se snažila vytvořit vtipné, chytlavé a odpočinkové čtení.
To se jí v podstatě povedlo. Jen mě po celou dobu čtení zarážela forma a styl vyprávění, který mi prostě nesedl! Zřejmě za to může to, že kniha není asi pravé ořechové pro mě, ale třeba takové náctileté slečny si knihu stoprocentně užijí dostatečně. Překlad se taky povedl a četl se velmi dobře a lehce. Zkrátka, Rebelky jsou skvělým osvěžením mezi těmi fantasy, YA knihami na pokračování, které neberou konce. S největší pravděpodobností po dalších knihách autorky nešáhnu, ale proč ne... Psát rozhodně umí!

Román Rebelky rozhodně není další naivní čtení pro mladší čtenářky, ale náramně si ho můžou vychutnat do určité míry všichni. Sice se nejedná o brilantní dílo, ale mě kniha dodala čerstvý vzduch, který už jsem potřeboval.

Hodnocení: || - [3,5]

RC | Děkuji knihkupectví Knihcentrum za poskytnutí recenzního výtisku!|
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kristie Kristie | Web | 15. listopadu 2012 v 20:47 | Reagovat

Nom. Ta obálka mě totálně odrazuje, ale když se knížka objeví v naší knihovně, tak si ji asi půjčím. :D :-) Vypadá to na takové fajn oddechové čtení, které se občas hodí. :-)
Pěkná recenze. ;-) :-)

2 Petik Petik | E-mail | Web | 14. prosince 2012 v 16:42 | Reagovat

Na Rebelky jsem opravdu zvědavá. Před asi pěti lety jsem od autorky četla sérii o čarodějkách z Manhattnu a to se mi líbilo. Značně střelený, ale skvěle jsem se u toho pobavila... Tak uvidíme až na ni narazím v knihovně :) Na kupovaní se zase necítím..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit