Město ze skla » [The Mortal Instruments #3] • Clare

28. listopadu 2012 v 19:37 | Spirit |  Knižní recenze
Autorka: Cassandra Clareová
Originál: City of Glass
České vydání: Mladá Fronta, 2010
Formát: vázaná bez přebalu - matná, 440 stran
Přeložila: Eva Maršíková
Žánr: YA / Fantasy

Clary už není nějakou dobu normální dospívající. Řadí se mezi Lovce stínů. Ti chrání náš svět před démony. Může to znít jednoduše, ale jak se sama i se svým nejlepším kamarádem Simonem přesvědčí, není. Nyní ale Clary řeší mnohem závažnější události. Její matka je držena pod zámkem Valentýna, šíleného Lovce stínů, který je zároveň její otec.

Jediná šance pro záchranu Clareiné matky je vydat se do Alicante - hlavního města Lovce stínů, kde se setká s velmi mocným čarodějem, který ji má pomoc. Bohužel nic nejde podle plánu - Jace odjíždí bez ní, Simon je taky v trapu, tudíž jedinou možností jak se do Alicante dostat je vytvořit si vlastní portál. Ten naneštěstí Clary vytvoří ještě větší problémy...
Ono je celkem těžký nepřečíst si po dvojce rovnou pokračování, protože ten konec vás rozseká ať už chcete nebo ne. Clareová hezky vyšvihla svou sérii pro mládež o Lovcích stínů hned na začátku a stále ji nic a nikdo nebere dech. Příběhu nic nechybí ani nepřebývá, takže kniha se opravdu čte jako po másle. Mohou za to sympatické charaktery, vynikající zápletky, které se vždy v pravou chvíli vyřeší, a v neposlední řadě neobvyklé romance. Zkrátka a dobře Cassandra Clareová je spisovatelky s velkým S, protože to, co ona dokázala, se každému jen tak nepovede. To byla taková chvála na začátek. Teď už opravdu k jádru věci. Třetí díl Nástrojů smrti má za úkol vyvrcholit skvělou trilogii (která nakonec bude sčítat 6 knih) a daří se mu to bravurně! I přesto, že se zatím jedná o největší špalek celé série, čtenář stěží najde hluchá místa.

Po informaci, kterou Clary získala od Madeleine se v životě této patnáctileté teenagerky všechno změní. Je plně odhodlaná zachránit život své matce, i kdyby to mělo stát její vlastní život. To se ovšem nelíbí jejímu bratrovi, Jacovi, který se nepřeje aby odjela do Alicante. Proto vymyslí plán, který ji má od Alicante držet co nejdál.
Bohužel plán nevyjde, spíš si Jace (a vlastně celá jeho rodina) pohorší tím, že při útoku na jejich pozemek je v blízkosti i kamarád Clary a zároveň také nový člen upírů - Simon. Proto jsou Lightwoodovi nucení ho vzít sebou, protože jinak by šance, které by měl na přežití byly takřka nulové. Mezitím Clary spolu s Lukem zjištují, že na ně Jace a spol ušili boudu. Clary si to jen tak nenechá líbit a ve vzteku vyvoří portál, který ji skoro na její určité místo dostane. A až tady začínají ty pravé problémy!

Stále mi hlava nebere, jak dokázala autorka skloubit městskou fantasy s láskou mezi Lovcem stínů a čarodějem, bratrem a sestrou, upírem a čarodějem, Lovcem stínů a vlkodlakem a tak dál. A navíc nevypadá, že by to čtenářovi vadilo! Musím se sám přiznat, že jsem velký fanda Aleka a Ķrasomila Pohromy, takže opravdu můžu potvrdit, že čtenář si svůj fandící pár najde.
Navíc už před čtením knihy máte ten třesoucí se pocit nadšení, který vám říká, že to rozhodně bude úžasné! O ono je! Celých 440 stránek je jedna velká jízda, kde se stále něco řeší, vysvětluje a bojuje! Knížka skoro nešla odložit z ruky, což bych ani neudělal, kdybych knihu nečetl vždy jen po večerech přes týden, kdy chodím do školy. Navíc si u mě autorka získala plusové body celkovým uzavřením příběhu, takže čtenáří, kteří nemají páru o dalších dílech si spokojeně mohou žít dál své životy, ale my, co víme, že jsou další příběhy o Jacovi a Clary se jen můžeme modlit, že Mladá Fronta si to rozmyslí, a další díly nám vydá.

HODNOCENÍ: || - potřebuje to komentář?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Roxanne Roxanne | E-mail | Web | 12. prosince 2012 v 18:39 | Reagovat

Souhlasím!
Naprosto dokonalá kniha!
ÁÁ nemůžu se dočkat města padlých andělůů!!

2 Gabrielle Gabrielle | E-mail | Web | 12. prosince 2012 v 18:52 | Reagovat

Je to skvělá recenze! Tuhle sérii si chci už dlouho přečíst, ale ještě jsem se k tomu nedostala.. :/

3 Knižní svět Knižní svět | Web | 22. září 2014 v 11:32 | Reagovat

Já tuhle knihu prostě žeru!! :-D Je to můj nejjoblíbenější díl, ale jinak miluju celou sérii :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit