Rezistence » [Divergent #2] • Roth

25. října 2012 v 18:44 | Spirit |  Knižní recenze
Autorka: Veronica Roth
Originál: Insurgent
České vydání: CooBoo, 2012
Formát: vázaná bez přebalu - lesklá, 351 stran
Přeložila: Radka Kolebáčová
Žánr: YA / Dystopie

Tris už si jednou musela vybrat. Rozhodla se pro Neohroženost. Jenže to nebyla jediná volba, která před ní stála. Nyní, po té co zjistila, že je Divergentví a oba její rodiče jsou po smrti, je tu ještě těžší rozhodování. Zůstat silná a snažit se zachránit, co ještě půjde nebo to rovnou vzdát?

V tamějším Chicagu, který byl původně rozdělen do pěti frakcí, nyní nevládne nic jiného než chaos. Sečtilí rozpoutali válku. A ta už si bohužel odnesla spoustu smrti, smutku a mnoho dalšího. Jenže Neohrožení se jen tak lehce nedají - touží po pomstě. Tris i Tobias si samozřejmě uvědomují, že nežádají o žádnou maličkost, ale stále doufají, že s tou hrskou lidí, kteří jsou na jejich straně tu můžou zvládnout. Bohužel nepřítelem může být kdokoliv a objevit se kdekoliv.Asi víte, jak jsem byl unešený z prvního dílu. Vlastně to byla má první dystopie, kterou jsem kdy četl, takže něco tak úžasného jsem ani v nejmenším nečekal. A už Vám asi pomalu dochází, jak jsem se těšil na druhý díl - Rezistenci. MOC! Pochopitelně jsem čekal stejnou akci, stejný svěží a svižný děj a spád a prostě další úžasné pokračování. Možná jsem neměl být tolik natěšený - Rezistence mě vůbec neuspokojila a už vůbec nenadchla tolik jako Divergence. Rothová psát umí, to jako jo, ale řadí se mezi další autory, kteří v pokračováních čtenáře vtáhnou do cěje od samého začátku. Popravdě? Nemám to rád... Vždyť, pokud jste četli předešlý díl před nějakou tou dobou, malý rekapitulační prolog se vždy hodí. K naší smůle čtenářům nám nic takového Veronica nenabízí a dokonce mi ze začátku knihy nepřecházel pocit, jakoby nás autorka hodila do vody řekla: "A plav!"

Jeanine Matthewsová skoro docílila ovládnutí ostatních frakcí. Pouze Divergentní ji přijdou jako otravné mochy, protože těm jejich myšlení ovládat nemůže. To se sice může jevit jako kapka naděje pro záchranu futuristického Chicaga, ale to by lidí, kteří oplývají touhle výjimečností nemohlo být tak pomálu.
Proto Tris s Tobiasem a dalšími lidmi, cestují k Mírumilovným, u kterých (jak doufají) naleznou prozatimní úkryt. Sice ví, že je to hodně riskantní, ale podstoupit to musí. Mezitím celá tato skupina promýšlí jejich budoucí plán. Pokud teda pro ně něco jako budoucnost existuje. Bude vůbec možné porazit ostatní frakce bez co největších ztrát? A kdyby ano, co se stane dál? Je tato komunita lidí, kteří kdysi byli rozškatulkování do pěti rozdílných skupin, schopna žít bez frakcí - všichni spolu?

Kniha se pro mě stává jednou z nejvíce zmatených knih všech dob. Ne po dějové stránce, ale po mé osobní pocitové. Na jednu stranu mi kniha nemohla nabídnout to, co její předchůdce a místy mi přišla až neskutečně nudná, ale zároveň konec byl zase jedna velká jízda. Jsem rád, že recenzi píšu až po nějakém odsupu, protože sice nevím jak to Veronica dělá, ale po dočtení máte nutkavý pocit knize dát plné hodnocení.
To si ovšem dle mého názoru nezaslouží! Důvodů je víc: ať už kvůli hození do děje bez jakéhokoliv připomenutí, nebo kvůli rozladěnému a trochu zbytečnému začátku knihy. Další faktor může být i ten, že jsem se až do první půlky nemohl sžít s hlavní hrdinkou Tris. Nevím proč tomu tak bylo, protože u mě byla jedna z nejlepších. Nyní už to na jistotu říct nemůžu. I díky tomu kniha nestála za to, za co stát měla.

Veronica Rothová si za to možná může i trochu sama. Možná první díl Divergence byl jen začátečnické štěstí, které u Rezistence vyprchalo. Jde znát, že autorka s pokračováními zatím nemá zkušenosti a to byl její kámen úrazu.

HODNOCENÍ: || - stále hezký nadprůměr, ale oproti jedničce zklamání veliké.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mockingaby Mockingaby | 12. prosince 2012 v 18:13 | Reagovat

Velice zajimavá recenze, teprv se na tohle pokračování chystám a očkávám od toho hodně. Ale slyšela jsem už negativní ohlasy na toto pokračovaní a slyším taktéž další... No uvidíme, první kniha mě ohromila naprosto hodně. Už ten popis, že to má nudný děj mě docela děsí. Na toto pokračování se stejnak nemůžu dočkat až ho budu číst, snad nezklame ani mě.

2 Gabrielle Gabrielle | E-mail | Web | 12. prosince 2012 v 18:53 | Reagovat

Já jsem skončila asi ve čtvrtině knihy a pak mě druhý díl přestal bavit.. :/ Moc mě to mrzí, protože Divergence byla úžasná.. ♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit