Kruh » [Engelsfors #1] • Strandberg / B.Elfgren

17. října 2012 v 16:08 | Spirit |  Knižní recenze
Autoři: Mats Strandberg, Sara Bergmark Elfgrenová
Originál: Cirkeln
České vydání: Fortuna Libri (Teen), 2012
Formát: vázaná bez přebalu - matná, 516 stran
Přeložila: Jana Chmura Svatošová
Žánr: YA / Horor / Kouzlení

Engelsfors - krásné jméno, hrozné město. Věřte tomu, že tady by jste opravdu bydlet nechtěli. Potvrdit Vám to mohou hlavní hrdinky, které se vlastně ani do nedávna neznali, ve škole se jedna druhé vyhíbaly a žily si své nelehké životy. To se změní v okamžik, kdy jsou zavedeny neznámou silou na tajuplné místo uprostřed lesa. A zjištění, že jsou Vyvolené a jedna bez druhé může zemřít je opravdu šokující.

A jak tušily, od té chvíle už nebude nikdy nic jako bylo dřív. Všude číhá nebezpečí. Všude čekají nástrahy. Ať už malé nebo smrtelné. Pouze ony jsou ty Vyvolené - čarodějky, které mají pomoct zachránit svět... Ano, ze zapadákova jménem Engelsfors.
Víte, poslední dobou jsem měl už opravdu, ale opravdu velké nutkání si konečně přečíst něco od severských autorů. Proč? Protože si myslím, že tento "žánr" knih, které mají většinou detektivní zápletku a s ničím se nepářou u nás prožívají neskutečný boom. Tudíž, i já jsem se chtěl svést s ostatními a něco takového si přečíst. Proto pro mě byla milým překvapením informace, že Fortuna chystá knižní novinku, právě od těchto autorů a navíc by kniha měla být v mém nejčtenejším žánru - Young Adult. Bohužel mě začala odpuzovat skutečnost, že je kniha napsaná od dvou autorů. A co si budeme povídat, nemám s těmito knihami tu nejlepší zkušenou. Ať už se jedná o nesladěnost spisovatelů nebo nedostatečné informaci o dané věci. To byl ten důvod, proč jsem ke knize přistupoval ze začátku skepticky, ale po přečtení můžu říct, že už po pár desítkách stránek jsem se této nedůvěře ke knize vzdal - překvapila, a to jen v dobrém slova smyslu.

Město, ze kterého by nejradši polovina obyvatel utekla. To je přesně Engelsfors. Je tak trošku celý odstčený od okolní civilizace, a proto není divu, že se zde dějí takové temné a zlé věci. Hned na začátku jsme svědky vraždy Eliase, hlavní chlapecké postavy. Nejdivnější na tom ovšem není, proč to udělal, ale jak. Jakoby mu to někdo našeptával...
Hned na to se postupně začínáme seznamovat s 6ti hlavními hrdinkami, mezi které patří Monoo, Linnéa, Rebeka, Vanessa, Anna-Karin a Ida. Každá má svůj příběh. Ale i přesto, jak si můžou být podobné a nápomocné, dělají, jako že se neznají. Až do doby, kdy jsou všechny svolány na odlehlé místo, kde je jim odhaleno, že jsou Vyvolené. Ve skutečnosti má být pouze jedna tou obdařenou, ale ani Nicolaus (jejich nový společník a rádce) neví, proč je tomu jinak. Dívky se tudíž začnou ocitávat mezi dobrem a zlem - a spolupráce bude nadmíru potřebná. Budou ochotny toto všechny podstoupit, nebo je přesvědčí až další úmrtí, k tomu, že to opravdu není žádná hra?

Prásknu hned na začátku, že to, co jsem dostal, jsem od knihy ani v nejmenším neočekával. Oficiální anotace je taková nic-říkající (což za to velké plus, protože naopak některé toho řeknou až přespříliš) a já si naivně myslel, že to bude tak jak jsem si myslel. Tedy tak, že hlavní hrdinky uvíznou někde na ostrově bez všeho a budou se muset o sebe starat. Já vím, trochu ujetý. A nebojte, takto to vážně není.
Celý příběh a koncept knihy je netradiční. Kniha je vyprávěna ze 3. osoby (tedy er formy), ale zároveň ze všech pohledů dívek. Přiznávám, že ze začátku jsem se v tom hezky topil, protože zapamatovat si 6 holek, které jsou každá jiná a něčím neobvyklá chvilku zabere. Naštěstí autoři věděli jak na to, a po pár kapitolách už si svou oblíbeňkyni bez problémů najdete. Také musím zmínit skutečnost, že Strandberg, tak Elfgrenová se dokázali hezky naladit na stejnou notu a vytvořit opravdu povedený příběh. Sice Kruh mohl být méně obsáhlý, protože občas vážně některé scény byly mimo mísu a nadbytečné, ale alespoň kniha zmapovala situaci ze všech pohledů a čtenář se neztrácí.

Pokud si chcete odpočinout od knížek, které jsou občas trochu pitomé a na jedno brdo, Kruh vám můžu doporučit. Neříkám, že kniha zaujme každého a stránky se otáčí samy (někdy až nebezky pomalu), ale i tak je to fajn čtení na dlouhé večery.

HODNOCENÍ: || - [3,5] - na druhý díl se rozhodně těším.

RC | Děkuji nakladatelství Fortuna Libri za poskytnutí recenzního výtisku!|
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 JuliaR JuliaR | Web | 17. října 2012 v 16:41 | Reagovat

Kniha vypadá opravdu dobře. Docela bych si ji i chtěla přečíst. Pěkná recenze! :-)

2 Evelyn Evelyn | 15. září 2013 v 17:26 | Reagovat

Pěkná recenze, knížku jsem četla a moc se mi líbila (i když jsem na začátku byla zaskočena počtem stránek :DD).

3 Michelle M. Michelle M. | Web | 15. září 2013 v 17:34 | Reagovat

Knihu jsem četla a moc se mi líbila. Nemohu se dočkat, až si půjčím v knihovně druhý díl Oheň :)

4 Sarah Sarah | 12. října 2015 v 17:55 | Reagovat

Knihu som čítala... Prečítala som ju za 3 dni pretože som nedokázala pretsat... Kniha ma zaujala už sa teším edy si požičiam tretiu časť :D  :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit