Vyvolení » [Darke Academy #1] • Poole

19. září 2012 v 20:58 | Spirit |  Knižní recenze
Autorka: Gabriella Poole
Originál: Secret Lives
České vydání: Fragment, 2012
Formát: brožovaná, 253 stran
Přeložil: Petr Eliáš
Žánr: YA / Tajemno

Cassie Bellová o tom vždycky snila. Dostala stipendium na jednu z nejlepších škol na světě! Která se ovšem taky řadí mezi jedny ty z nejdražších, a proto na chodbách nebo třeba ve třídě potkává zbohatlické studenty, se kterými to není zrovna jednoduché.

Dokonce se nachází mezi touhle vyšší třídou i spolek Vyvolených. V spolku se nachází pracháči z celého světa - od Anglie až po Japonsko. Až nezvykle u nich mají všichni respekt (i učitelé) a jedinný člověk, který "nepracuje" pro ně je zakladatel školy, který je snad ještě zvláštnější než všichni z Vyvolených dohromady. Něco je ve vzduchu. A Cassie to nechce nechat jen tak být.
Temná Akademie se mi začínala zamlouvat hned od doby, co vyšla. Ať už její "jednoduchou" obálkou nebo vcelku pozitivními recenzemi. Po přečtení se nemůžu bohužel zbavit pocitu, že jsem šlápl trochu vedle. Kniha rozhodně není špatná, ale zkrátka to nebyl můj šálek kafe - což je trochu škoda, protože v tomto dílku vidím velký potenciál! Nepotkáme se zde s upíry, vlkodlaky ani jinými nám tak oblíbenými bytostmi. A víte, co mě dost mile překvapilo? Té knize ty stvůry ani za mák nechybí! V příběhu vlastně vystupují normální smrtelníci jako my. Někteří jsou opravdu velcí zazobanci, ale je tu i pár těch chudších. Poolová se možná snažila přinést čtenářům nový svěží vzduch v podobě neokoukaných témat jako právě vliv peněz mezi studenty, jenže za mě musím říct, že se jí to dvakrát dobře nepovedlo. Děj jakoby něměla předem pořádně rozmyšlený a vše začala smolit dohromady až v polovině knihy.

Darkova Akademie není jen tak obyčejná škola. Sice z venku vypadá jako každá jiná, ale opak je pravdou. Nová studentka Cassia si divné atmosféry všimne hned po příchodu. Nedá ji to a začne do věcí okolo spolku šťourat. Jak ale sama brzo zjistí, radši to dělat neměla. Netrvá dlouho a Cassie začne být hlavním tématem pár členů Vyvolených.
Něco je na nich prostě špatného - myslí si stále hlavní hrdinka. A divnější je to ještě víc v okamžiku, kdy dostane pozvánku do samotné místnosti, kde se Vyvolení shledávají. Ona není ani bohatá, ani tak pěkná jako oni - tak co po ní můžou chtít? Cassie a vlastně ani její snad jediná kamarádka na téhle škole Isabelle si neví rady, co si o těch Vyvolených myslet. Ale přeci musí na něco přijít...

Kdybych četl tuhle recenzi jako člověk, který knihu nemá přečtenou a rozhoduje se, jestli do ní jít nebo ne, byl bych stále nejistý. Všechno píšu tak tajemně, protože aniž bych si to počas čtení knihy uvědomoval, všechno souvisí se vším, a proto nespoilerovat až příliš je opravdu skoro nad lidské síly. Prot říkám: zkuste to! Kniha není tlustá a dá se slupnou během jednoho odpoledne. Pokud Vás zrovna moc nechytne (jako mě), můžete se s ní trápit i pár dní, ale stejně stránky hezky odsípají.
Gabtiella Poole se snažila prorazit další ságou pro mladistvé, která bude slavit úspěch. Bohužel se tak nestalo - spisovatelka zbytečně až moc od různých scén odbíhá do úplně zbytečných, které se navíc vlečou a s dějem vlastně nic společného nemají. O moc lépe si autorka neporadila i se stylem písma, který je občas dost zvláštní. Příběh je vyprávěn z 3. osoby v minulém čase, ovšem někdy máte pocit, jakoby danou část říkala Cassia. Někdy se ztratíte úplně a pár stránek nevíte, která bije. To mě celkem při čtení iritovalo! Co říct na závěr? Nenáročné čtenáře kniha nadchne, náročné možná ani nepotěší.

HODNOCENÍ: || - po dalším díle se časem podívám, ale až pořádně vstřebám tenhle!

RC | Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku! |
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Roxanne Roxanne | Web | 28. září 2012 v 18:09 | Reagovat

Knihu si chci taky přečíst!
Tři hvězdičky sice není zas tak dobré, ale snad se mi to bude líbit. :).
A vidím, že čteš Hex Hall 2 :). Krásná to kniha! :D.. Těším se až se ke mě dostane třetí díl :DD

2 DominikaCouf DominikaCouf | 16. prosince 2012 v 12:05 | Reagovat

už obálka mě pobízí, abych si ji koupila, ale nevím. bojím se, že by mi to nějaké pokračování zase zkazilo. nebo, že kniha bude jen takovou "zahřívačkou" pro pokračování..
btw. docela by mě zajímalo, jestli je to nějak podobné Vampýrské akademii, protože mám docela ráda středoškolské/vysokoškolské prostředí :)

3 nel-ly nel-ly | Web | 27. února 2013 v 2:47 | Reagovat

tohle jsem četla... jedna z nejneoriginálnějších knih, s kterými jsem se setkala
neuvěřitelkně chudá holka se dostane na prestižní internát, tam se o ní zajímá temnej sexy kluk, najde si ztřeštěnou kamarádku a vedoucí (tady se to i jmenuje vyvolení) ji nenávidí...
bože

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit