Krvavý Slib » [Vampire Academy #4] • Mead

17. září 2012 v 19:22 | Spirit |  Knižní recenze
Autorka: Richelle Mead
Originál: Blood Promise
České vydání: Domino, 2010
Formát: brožovaná, 368 stran
Přeložila: Katrin Ebrová-Chýlová
Žánr: YA / upíři

Život Rose Hathawayové nebude už nikdy jako dřív. Po útoku Strigojů na Akademii sv. Vladimíra zemřelo mnoho dhampýrů i morojů. A ti, co přežili na tom nejsou o moc líp. Ovšem jen jedna oběť je pro ni tisíckrát bolestnější, než u ostatních. A ten někdo je Dimitrij Belikov.

I přesto, jak zdrcující zpráva to je, Rose je stále silná a odhodlaná splnit úkol, který si mezi sebou s Dimitrijem dali. Pokud se jeden z nich stane Strigoj, ten druhý ho zabije. Proto se Rose vydává do Ruska - rodného státu Dimitrije. Sice už od samého začátku ví, že je to jak hledat jehlu v kupce sena, ale ani to ji od splnění této mise neodrazuje. Jedno je ovšem jisté: cesta to bude trnitá!
Recenze na tuto sérii se začínají dělat čím dál tím hůř. (To si musím postěžovat hned ze začátku.) Důvod je jednoduchý - Vampýrská Akademie je asi tak to nejlepší, co se dá u nás, ba dokonce i v zahraničí sehnat (pokud v tom samozřejmě chcete mít upíry). Tudíž už začíná být celkem otravné stále psát, jak je Mead úžasná spisovatelka, která příběh umí vyprávět velmi lehce, zábavně a poutavě. Ale ani tady si to neodpusím a řeknu: I zde to Richelle Mead zvládla! Tento díl jsem četl až na začátku tohoto roku (nechápu, jak jsem nemohl hned po trojce šáhnou po pokračováním), tudíž mé pocity z knihy jsou pořád aktuálnější než ze třech výše zmiňovaných. Z tohoto důvodu musím říct, že u mě osobně čtvrtý díl patří k tomu nejlepšímu! Já vím, že všichni mají na první příčce díl minulý, ale já budu vždy vyzdvyhovat tento! Mě to Rusko a zvraty v ději neskutečně sedly! Z upířiny se stává něco jiného a upíři jdou stranou - to se mi na Krvavém Slibu neskutečně líbilo! Posun v ději!

V Rusku je to pro Rose úplně jiné kafe než u nich ve Státech. Po příjezdu se ubytovala v luxusním hotelu a pravidelně chodí do klubu Slavík, který navštěvují Moroji. Doufá, že z někoho vypáčí nějakou užitečnou informaci, která by ji dostala blíž Dimitrijovi.
To se bohužel nestane. Ovšem po odchodu z klubu ji jednou napadne Strigoj, kterého si podá Rose levou zadní. A v ten moment se poprvní setká se Sydney Sageovou - Alchymistkou, jejíž hlavní úkol spočívá v zahlazování stop po Strigojích. O takovém "povoláním" neměla Rose ani potuchy, ale již brzy zjistí jak taková alchymistka může pomoct. Během chvilky najde Sydney užitečné informace jako název vesnice, kde bydlí Belikovi. Což znamená, že Rose ani na chvilku nezaváhá a je připravena vyrazit. Ale tady to ani zdaleka nekončí...

Za prvé, pro ty, co četli pouze předchozí tři díly a tento ještě ne, okamžitě to napravte! Nevíte, o co přicházíte. Meadová vyšvyhla její upíří sérii ještě o kapku výš (což nechápu, jak je to ještě možné). V tomto díle se stane něco, co se u ostatních sérií moc často nestává. Hlavní hrdinka opustí všechny její blízké a vydává se do zcela neznáme země. Bez znalosti jazyka, bez znalosti zdejší kultury - prostě beze všeho!
Ale nejlepší na tom je, že čtenáři vůbec nemusí být smustí, neboť Rose má přece její dar vlézt Lisse do hlavy, tudíž nepříjdete i o zápletku z Akademie sv. Vladimíra, která je sice trochu v ústraní, ale stále je zajímavá! Těm všímavějším už došlo, že zde autorka rozjela dva oddílné příběhové linie, ale stále ho po celou dobu vypráví stejná osoba! Což se jen tak nevadí. A víte co? Já to miluju! Něco takového jsem vůbec nečekal, tudíž opět mě Meadová převezla její dokonalostí. A pět se tu najde pár scén, které budete milovat, u kterých budete mít pusu otevřenou, nebo u kterých se budete uculovat či smát. Co říct na závěr? Běžte číst!

HODNOCENÍ: || - nemůžu jinak.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mizuru Kia Mizuru Kia | E-mail | Web | 19. září 2012 v 14:42 | Reagovat

Nemůžu jinak než souhlasit, já už četla VA celou..a líbila se mi..čtvrtý díl je ale asi opravdu nejlepší..já osobně mám pro rusko a Dimitrije slabost, takže plně souhlasím s tvou chválou na tuto knihu..

2 Roxanne Roxanne | Web | 28. září 2012 v 18:07 | Reagovat

Krásná recenze!
Uvažuji, že se do čtení této série pustím! :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit