Jonas » [Beautiful Dead #1] • Maguire

28. září 2012 v 18:50 | Spirit |  Knižní recenze
Autorka: Eden Maguire
Originál: Jonas
České vydání: Fragment, 2011
Formát: brožovaná, 274 stran
Přeložila: Edita Drozdová
Žánr: YA / Andělé

Minulý rok nečekaně zemřeli čtyři studenti střední školy Ellerton. Jonas, Arizona, Summer a Pheonix. Darinu, studentku té stejné školy a bývalou kamarádku obětí, zasáhla nejvíc poslední smrt - Pheonixova, protože spolu chodili. Darina nyní nemůže ani jít, ani spát a na školu už vůbec nemá pomyšlení. Má plnou hlavu jen jeho. Dosud stále neví, co přesně se stalo. Ale je odhodlaná to zjistit - dokonce by šla i přes mrtvoly.

K jejímu "štěstí" nachází stodolu, kde objeví všechny její mrtvé spolužáky. Což je opravdu divné, když mají být dávno pod zemí. Postupem času Darina zjišťuje, že všichni mají poslání. Svým způsobem by jim ráda pomohla, ale to by ji nemohl v cestě stát jejich šéf Hunter.S andělí tématikou jsem se doposud v knihách nesetkal, takže má očekávání nebyla zrovna dvakrát velká. Ale i přesto musím podotknout, že zrovna něco takového jsem rozhodně od knihy neočekával. Bohužel nevím, jestli tuto poznámku brát pozitivně nebo negativně. Protože po přečtení stále přemýšlím v tom smyslu: "Co to bylo?". Na jednu stranu spisovatelka hezky vykreslila dějovou linii, jenže postupem času to drhlo. A pak ještě víc. A pak skoro umrzla na bodu mrazu. Jenže na stranu druhou autorka píše takovým svižným tempem a častokrát jde rovnou k věci a nechodí kolem horké kaše. To se mi na knize líbilo. Přestože není kniha nijak extra dlouhá, čtení mi zabralo 5 dnů. Já prostě vždy přečetl kapitolu nebo dvě a musel to odložit. Nevím proč, možná špatná nálada nebo prostě neschopnost autorky vygradovat konec kapitoly k okamžitému pokračování ve čtení.

Náctiletá Darina to v poslední době vůbec nemá jednoduché. Zemřel ji její přítel, nejlepší kamarádka se s ní nebaví a rodiče umí taky hezky prudit. Jednoduše řečeno, topí se v žalu, ale je odhodlaná zjistit o posledních úmrtích (kterých nebylo málo) vše, co půjde. A nedá se říct, že by začala špatně. Jakoby mávnutím proutku objeví stodolu, kde uvidí všechny ty, co mají být dávno mrtví - Jonase, Arizonu, Summer a Pheonixe! K jejímu neštěstí se o jejich šmejdění brzy dozví.
Pheonix ji vysvětlí, že se nachází na základně Krásných Mrtvých - bytostí, kteří zemřeli, ale dostali druhou šanci zjistit, co nebo kdo za jejich smrt mohl. Sice nejsou živí, ale ani mrtví - prostě něco mezi. Až odhalí přičinu své smrti, odejdou na věčný pokoj. Darina se hned nabídne jako pomocnice, jenže to má háček. Šéf Krásných Mrtvých Hunter o to nestojí. Maximálně pod podmínkou, že nejprve pomůže těm, co jsou tu nejdéle. Tudíž první Jonasovi, pak Arizoně, následovně Summer a až nakonec jejímu milovanému.

Nápad to rozhodně není špatný, jenže ta romantika řízlá detektivkou to prostě pohnojila. Možná si Maguire myslela, že tím všechny omráčí, ale za sebe musím říct, že to se nestalo. Kdyby alespoň ta zápletka byla opravdu nějaká šokující a brilantní, budiž. To ostatní bych překousl, ale to, že už po prvních 100 stránkách vím, kdo bude vrahem mě prostě iritovalo.
Naopak se mi líbí, že celá kniha skončila tak nějak uzavřeně a tudíž autorka dala čtenářům na výběr, jestli v sérii pokračovat budou nebo nebudou. Já bych další díly určitě postupem času zkusil a budu doufat, že budou lepší a lepší. Sice v pozadí knih se zřejmě bude vyvíjet nějaká ta druhá méně podstatná linka příběhu, která bude hlavně pro ty romantické dušičky, ale nechme se překvapit. Zkrátka a dobře, Eden Maguire se snažila - někdo to ocení, jiný ne. Přesto si ale stále myslím, že za přečtení kniha stojí. Ta lehká forma vyprávění nebyla špatná.

HODNOCENÍ: || - [2,5] - doufám v lepší pokračování.

RC | Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku! |
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Roxanne Roxanne | Web | 30. září 2012 v 20:02 | Reagovat

Kniha se mi zdála průměrná :). Dvojka se mi líbila víc, i když to bylo prakticky úplně to samé :D. Na Summer se, ale těším nejvíce, protože jsem si ji hned na začátku oblíbila :D..
Krásná recenze! :)

2 Mischa Mischa | 18. prosince 2012 v 17:19 | Reagovat

No, u čtení Jonase jsem rostla!!! kniha mi byla nepříjemná, takže jsem se do pokračování ani nepouštěla a 1 jsem četla stylem, že jsem prilítla 3 stránky za půl minuty...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit