Hunger Games: Síla Vzdoru » [Hunger Games #3] • Collins

3. září 2012 v 17:04 | Spirit |  Knižní recenze
Autorka: Suzanne Collinsová
Originál: Mockingjay
České vydání: Fragment, 2011
Formát: brožovaná, 344 stran
Přeložil: Zdík Dušek
Žánr: YA / Dystopie

Stalo se nečekané. Čtvrtohry, které tentokrát byly v duchu předešlých vítězů se nedohrály až do konce. Katniss a další její protivníci v aréně byli "unešeni" lodí směrem ke 13. kraji! Tudíž se potvrdilo to, v co nikdo nedoufal. 13. kraj opravdu existuje! Bohužel ani sem nejde Katniss jen tak bez důvodu. Celý Panem se hroutí a všechny kraje si pomalu uvědomují to utlačování od Kapitolu.

Tudíž nastává povstání. A Katniss má být jejich reprodrozd. Sice o to moc nestojí, ale i ona se chce pomstít a nabídku přijímá. Teď ovšem záleží na tom, jestli se tato akce vyvede podle představ. Prezident Snow si pochopitelně nenechá nic líbit...




Byl jsem tolik natěšený přečíst si poslední díl této série, protože kdo četl předešlé dva díly, určitě ví, že očekávání od konce jsou veliká a čekání je nesnesitelné! A nemohl jsem jinak než si před čtením zamyslet nad možností pokračování děje. Do arény asi potřetí nepůjdeme - to mi bylo jasné hned. Vlastně po dočtení Vražedné Pomsty máte tak zmatené pocity, že opravdu nevíte, co si na nás Collinsová připravila tentokrát. Bohužel, tentokrát už to tak suprové nebude. Všichni říkali a psali, že je konec strašně dojemný a Síla Vzdoru je opravdu povedená třeštička na dortu této úžasné série. To ovšem já říct nemůžu. Čtení mi přišlo někdy opravdu nudné, dokonce v některých pasážích jsem děj nevnímal a musel jsem pak danou část číst znovu. Kniha se mi bez pochyby líbila, ale když jste zvyklí na tolik akce a zvratů kteŕe byly v předešlých dílech, trošku už můžete být zmlsaní a tento díl Vám pak přijde jako slabý odvar.

Celý 13. kraj se nachází pod zemí. Ostaní kraje pořád žili v domění, že kraj už neexistuje, jenže na tom nebyla ani kapka pravdy. Obyvatelé si vybodovali nové prostředí, kde se všichni řídí rozvrhem a každý dostává jen to, co opravdu potřebuje. Zde pak budou trávit nějaký ten čas i naši staří známí jako Katniss, Haymitch nebo Hurikán. Ti mají pomoct třináctce k dlouho chystanému protiútoku na Kapitol. A Katniss bude v hlavní roli coby reprodrozd.
Ovšem lehký průběh určitě nemůžeme čekat. Nejenže prezident Snow drží Peeta jako rukojmého, ale také plánuje tuto bitvu vyhrát - za každou cenu! Krev tedy rozhodně poteče proudem. A všichni jsou v ohrožení! Jak daleko je Katniss schopná zajít?

Sérii Hunger Games miluju. I přesto si někdy říkám, jestli by se tento závěrečný díl nedal udělat nějak líp. Collinsová mě opravdu trochu zklamala. Hned od začátku byla kniha taková nemastná neslaná. Možná si za to autorka může tak trochu sama. V minulosti do nás chrlila akce od začátku do konce knihy, a teď... půlky knihy trávíme pod zemí a vymýšlíme strategii jak zničit Kapitol. Mezitím se párkrát pohádáme s Hurikánem a snažíme se najít Peetu.
Chci říct, toto všechno by se dalo nějak zaobalit do pár kapitol. Určitě ne roztáhnou na půlku knihy. A ta druhá polovina? Není o moc lepší. Sice se tu snaží spisovatelka konečně rozjet závěrečnou bitvu, na kterou všichni čtenáří netrpělivě čekali, jenže ta taky není nějak epická! Dokonce mi přišly nějaké útržky knihy dost nesmyslné a nepochopil jsem je. To sice může být jenom moje chyba, ale zmínit to tu prostě musím. Co říct na závěr? Pokud jste někdo tuto trilogii ještě nečetli, určitě to napravte! Patří k nynější špičce. Pro mě by bylo možná lepší, kdyby sérii měla jen ty dva díly. Třetí sérii trochu kazí.

HODNOCENÍ: || - čekal jsem od knihy mnohem víc!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mockingaby Mockingaby | 12. prosince 2012 v 18:18 | Reagovat

Ou, vidím snad první trochu negativní recenzi na tuhle knihu. Mě tahle kniha vážně moc nadchla, tuhle trilogii mám vážně strašně moc ráda a nedám nad ní dopustit. Třetí díl pro mě byl už jenom takový oddychový, že se děj všech tří dílů vrcholí do konce. Mě se moc líbil, ale nepřipustím, že mě chvilkama i nudil. Ale to bylo maximum 10 stránek. Ale každý mám svůj názor a vkus. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit