Hunger Games: Vražedná Pomsta » [Hunger Games #2] • Collins

4. srpna 2012 v 15:32 | Spirit |  Knižní recenze
Autorka: Suzanne Collinsová
Originál: Catching Fire
České vydání: Fragment, 2010
Formát: brožovaná, 336 stran
Přeložil: Zdík Dušek
Žánr: YA / Dystopie

Vítězové 74. ročníku se stali Peeta Mellark a Katniss Everdeenová. Jejich rodiny jsou štestím bez sebe. Konečně nebudou muset žít v takové bídě jako doteď. Katniss ale není dostatečně šťastná. Pořád musí myslet na ty, kteří v Hladových Hrách zemřeli. Kvůli ní. Útěchou se pro ni stávají matka a sestra Prim. A samozřejmě Peeta, kterého v Aréně také ušetřili.

Což vůbec nebylo v plánu. Kapitol chtěl jen jednoho vítěze. Katniss ovšem pohrozila tvůrcům her, že se oba otráví bobulemy, pokud nevyhrají společně. Stalo se. Jenže nyní Kapitol vidí v Katniss vzdor, který nemohou v Panemu dopustit. A proto se Katniss společně s Peetou dostávají ještě do větších potížích.
Byl jsem zvědav, kam bude tato trilogie směřovat dál. Já myslel, že v Aréně zůstaneme třeba do konce druhého dílu. Že se to prostě roztáhne. To se (naštěstí) nestalo. Celý první díl byl prošpikovaný akcí a všechno se semlelo tak rychle a napínavě, že prostě toužíte přečíst si další díl, ale také se ptáte: "Co se bude dít tam?" Já si to nedokázal představit. Katniss s Peetou vyhráli a budou žít šťastně dosmrti. Tak bych jim to já přál. Bohužel tak jednoduché to samozřejmě mít nebudou. Když se nad tím tak zamyslím, Collins měla celou sérii hezky od začátku naplánovanou. Teď to jen hodit na papír. A samozřejmě se jí to i tady povedlo. Podle mě je tento díl nejlepší z celé série. Autor se v pokračováních může konečně opřít do příběhu, protože čtenáří ten svět už znají a chtějí ho poznat ještě víc. Proto mám rád série. Každý díl Vám přinese něco nového. Pokaždé se to nepovede, ale tady musím potvrdit opak. Bylo to úžasné pokračování.

Rodina Everdeenových se ani pořádně nezabydlí v domě Vítězů a mají návštěvu. Prezidenta Snowa, který příšel za Katniss. Návštěva není ani z daleka přátelská. Prezident ji vyčte její chování v Aréně. Vzdorovat Kapitolu se mu nelíbí, a proto ji začne vyhrožovat. Pokud nebude dodržovat jeho podmínky, její rodina a její blízcí, kterých má už i tak málo, se nemusí dočkat dalšího východu slunce. Katniss se celá tato situace ani v nejměnším nelíbí, ale co má dělat? Proto dál hraje s Peetou před kamery spokojený pár.
Nejhorší teprve ale přichází. Tento rok se budou konat tzv. Čtvrtohry. Událost, které se koná vždy jednou za čtvrt století. Tyto Hry jsou slavnostnější a mají jinou tématiky než ostaní Hry. Pro tyto Čtvrtohry si tvůrci připravili něco nečekaného. Do Arény půjdou vítězové z minulých ročníků. Dvanáctý kraj má pouze jednu vítězku - Katniss a pouze dva vítěze - Peetu a Haytmicha. Vyhrát letošní ročník proto bude ještě složitejší, protože v něm budou samí zkušení "hráči"! Dokáže Katniss zachránit Peetu i tento rok?

Děláte si srandu? Oni půjdou znovu do arény? Collins opravdu umí překvapovat a šokovat. Něco takového jsem ani v nejmenším nečekal. Ovšem celá kniha není jen v aréně. Narozdíl od jedničky se tady vyskytuje mnohem víc postav, které se stanou celkem do budoucna klíčoví. Spisovatelka opět knihu vykresluje z pohledu Katniss, což mě místy trochu vadilo, protože tím pádem se ostatní postavy dostaly trochu do ústraní. Peeta by podle mě knihu ještě více oživil.
Další věc, která mě na knize neskutečně bavila byla poznávání ostatních krajů. To bylo dost velké osvěžení od stále omílaného dvanáctého kraje. V Aréně navíc dostáváme více nástrah než v jedničce a pokud nad příběhem pořádně nepřemýšlíte, můžete se do něho zamotat. A v druhé polovině Vám začíná pomalu docházet jak se asi příběh bude vyvíjet dál. Také konečně většina obyvatel Panemu začne vzdorovat proti Kapitolu. To ovšem přínáší nemilé potíže hlavním hrdinům.
Spisovatelka se nebojí ublížit hlavním postavám a jako v prvním díle je i tady masakruje jednoho po druhém! Taky ví, že romantika je sice fajn, ale pokud chce přilákat větší okruh čtenářů musí se chytit i něčeho drsnějšího a nějak to všechno zkombinovat.Série Hunger Games patří k nejlepším sériím YA literatury. A dalo by se říct, že odstartovala dystopické šílenství! Pokud jste ještě nečetli, rychle to napravte!

HODNOCENÍ: || - opravdu skvělé pokračování.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 TerushQaH TerushQaH | E-mail | Web | 12. prosince 2012 v 18:50 | Reagovat

tato série je úžasná.. první díl se mi líbil víc, ale tento je také úžasný.. =)
hlavně Peeta.. :)) už se nemůžu dočkat filmu
jinak moc hezká recenze

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit