Železný Král » [The Iron Fey #1] • Kagawa

31. července 2012 v 17:07 | Spirit |  Knižní recenze
Autorka: Julie Kagawa
Originál: The Iron King
České vydání: knižní Klub, 2012
Formát: vázaná s přebalem - lesklá, 363 stran
Přeložil: Jan Kantůrek
Žánr: YA / Víly / Fantasy

Věříte na víly? Šestnáctiletá Meghan Chaseová nevěřila. Ale poté, co na její šesté narozenniny záhadně zmizel její otec ji pomalu začlo docházet, že všechno není v pořádku. V poslední době si navíc její menší nevlastní bratr začne stěžovat na duchy pod jeho postelí. Meghan to nebere na těžkou váhu, protože dětská představivost nezná mezí. Brzy toho začně litovat. Její bratr - Ethan zmizel.

Během chvíle zjišťuje od svého nejlepšího kamaráda Robbieho, že ho unesli nejspíš víly do Férie. Maghan proto podnikne nebezpečnou výpravu do jejich světa s průvodcem - Robbiem, o kterém zjišťuje že je také jeden z nich. Všechno, ale nebude probíhat tak lehko, jak si oba mysleli. Svět víl je velmi nebezpečný!
Železného krále knihu jsem si chtěl přečíst už strašně moc dlouho. Možná jen kvůli té obálce, ale prostě jsem si ji chtěl přečíst. Samozřejmě obálka udělá svoje, ale taky mě zaujal příběh. Víly? To myslíte vážně? Nedokázal jsem si to představit. Já vlastně o vílách nic nevím a nic jsem o nich nečetl. Upíři se živí krví, vlkodlaci se mění za úplňku a víly... Co vlastně dělají? Přiznávám na začátku, po přečtení knihy to stále nevím. Mě během čtení ani moc ten svět nepřipadal tak vílý. Možná za to může, že hlavní hrdinka je člověk, ale to asi ne, protože u ostatních knih jsou taky většinou hlavní postavy smrtelníci (aspoň si to teda myslí) a přeci jen něco dozvím o těch s nadpřirozenou schopností. Tady? Ani ne. Něco takového jsem se dozvěděl i z mála recenzí, který jsem před čtením knihy četl. A úplně s tím souhlasím. Přesto jsem si knihu chtěl prečíst i z důvodu českého překladatele. Jana Kantůrka. Moc knih, kterých přeložil jsem nečetl, proto mě tento titul pořád lákal víc a víc. A musím říct - bravo. Překlad se mi líbil, četlo se to hezky a ani jsem tam snad nenašel slovo, kterému bych nerozuměl. Podle mě, kdyby toto překládal někdo jiný, tolik by mě to neuchvátilo. Pretože ty názvy, co se tu objevijí jsou geniální! Palec nahoru za toto!

Meghan čekají problémy téměř okamžitě po jejím příjezdu do záhadného Kdesikdys. Hned zezačátku na ni a Robbieho zaútočí vetřelci a naneštěstí Robbie nedobrovolně odejde s nimi. Zůstane tudíž sama. Ovšem ne na dlouho. Potká záhadnou kočku - Grimalkina, který ji slíbí za malou službičku, že ji dovede kde bude chtít. Meghan přijímá nabídku a zanedlouho se objeví na Letním dvoře - kde sice nachází Robbieho, ale i krále Oberona. Zanedlouho se totiž koná tzv. Azyl Blažených, kde se Letní a Zimní dvůr sejde na imuním místě. Tato tradice se koná jednou ročně. Na ní se uzavírají různá příměří a dohody. Jinak by se rozpoutaly další války. Na sešlosti se z ničeho nic objeví Chiméra, která chce všechni zabít. Skvělé načasování pro útěk. Neuteče sice sama, ale s princem Ashem ze Zimního dvoru. Který "nemá zrovna nic na práci". Všichni v Kdesikdys chtějí Meghan ublížit, už jen proto, že v jejich světě nemá co dělat. Proto se musí schovávat, ale to je trošku těžké, když nebezpečí číhá všude. Ale bez svého bratra se z tohoto místa nehne!

Reakce po dočtení: Kde je další díl? Cože? Až listopad? Děláte si srandu? Škoda jen, že takové reakce nebyly po dobu celé knihy. Kagawa píše skvěle. O tom žádná. Jediné, co mě během knihy rušilo bylo vykreslování všeho, ať už pokoje, lesa nebo postav do detailu. Já moc takové detaily v knihách nemám rád. Stejně si to představím, jak chci já. Mě bohatě stačí jen určité body, kterých se chytit - je mlha, okolo jsou jehličnany a na zemi je to samá kaluž. Dost! Opravdu mi stačí jen toto. Ale ne. Kagawa popisuje každou maličkost. Phhh. To mě na knize nudilo. Vím, že někomu se právě tento styl líbí, ale já do této skupinky nepatřím.
Postavy byly líbivé, nebyl by nikdo koho bych extra nemohl vystát. Každá hlavnější postava měla nějaký svý charakter a to se mi líbilo. U hodně YA knih jsou hlavní hrdinky strašné náctileté uřvané holky bez mozku. Tady to rozhodně nebylo. Jenže našel bych i další mínus. Během čtení jsem knihu pořád musel srovnávat s Městem z Kostí. Ono to má jakoby stejný motiv. Máme mladé hrdinky - Clary a Meghan. Obě se dostanou do neznámého světa. Obě mají po boku nějakého kluka - Clary Jace a Meghan Ashe. Obě někoho hledají. Clary matku a Meghan bratra a tak dál. Někde se inspirovat musela, ale né tak okatě. Cassandra Clare má městskou fantasy a Julie Kagawa zase překombinovanou. Mě to tak přišlo. Míchala tam pété přes deváté. Ovšem jako celek kniha byla dobrá. Což mě na konci právě překvapilo. Nemůžu se dočkat dalšího dílu, který snad bude ještě lepší. Od konce jedničky má na to dobře našlápnuto!

HODNOCENÍ: | | - chtěl jsem dát 3, ale díky českému překladu a Grimalkinovi zasloužené 4/5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 *Táňa* *Táňa* | Web | 31. července 2012 v 17:34 | Reagovat

Když jsem dočetla první díl také jsem se dívala kdy vyjde druhý :D Město kostí jsem zatím nečetla tak porovnávat nebudu , ale doufám , že si knihu koupím , co nejdřív :))

2 Kristen Kristen | Web | 31. července 2012 v 19:36 | Reagovat

A já třeba Meghan jako postavu vůbec nemohla vystát. :D Hrozně mi lezla na nervy, vůbec mi jako hlavní hrdinka nesedla. Často jsem měla chuť jí dát pár facek, fakt.
Mě osobně první půlka knížky vůbec nebavila, ale pak se to jakž takž zlepšilo. Ze začátku mi to taky připomínalo jakousi smíchaninu jiných příběhů. Ale nakonec to začalo být originální. :)
Co se týče podobnosti s Městem kostí. Hm.... Nečetl jsi tu knížku někdy nedávno? :D Protože já tu knížku taky četla a zas tak podobné mi nepřišly - jasně, tebou vyjmenované prvky jsou skoro stejné, ale jinak jsou ty knihy poměrně jiné - plus podobné schéma - mladé hrdinky v neznámém světě v doprovodu hezkých kluků - je docela oblíbené a určitě se vyskytuje ve více knížkách, né jen v Městě kostí a v Železném králi. :) Takže o té inspiraci by se dalo mluvit asi jen u té zmizelé osoby. :))

3 spirit-secret spirit-secret | Web | 31. července 2012 v 20:09 | Reagovat

[2]: Město z Kostí jsem četl tak před měsícem, tak asi proto :D Jinak s těmi hrdinkami v jiném světě je opravdu časté, ale já to právě přirovnal k Městu z Kostí, protože tady těch podobných momentů bylo víc. Meghan mi přišla celkem v pohodě, ale v některých věcech všechno moc prožívala :) Mě naopak kniha upoutala hned na začátku a trošku přestala bavit u Letního Dvora. Ale třetí část knihy byla nejlepší! Jen mi přišlo, že konec byl trochu uspěchaný. !SPOILER! Nezabili ho nějak rychle? :D !SPOILER!

4 Kristen Kristen | Web | 31. července 2012 v 20:48 | Reagovat

[3]: Možná trochu byl, když se na to kouknu takhle zpětně, ale po dočtení mi to nepřišlo. Já byla ráda, že tam konečně bylo něco vážně napínavého, že jsem ani neuvažovala nad tím, jak rychle ten konec přišel. A ono mi to ani nevadilo. :D

5 Hráblík=) Hráblík=) | Web | 31. července 2012 v 20:55 | Reagovat

Železného krále si určitě chci přečíst! :) Ještě jsme ho nečela, ale anotace vypadá zajímavě, ale hlavně ta obálka! :)

6 May ♥ May ♥ | Web | 4. prosince 2012 v 10:28 | Reagovat

:D Taky jsem ten tip, že skoro přeskáču dlouhé popisné pasáže, zkrátka je svižně proletím a představuji si stejně místo nebo osobu, jak chci já. Chtím se pouze základních informací. ;)
Jinak, moc se mi líbí tvé recenze. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit