Zámek a Klíč | vol.1 | » [Vítejte v LoveCraftu] • Hill/ Rodriguez

28. července 2012 v 15:32 | Spirit |  Komiksové recenze
Autor: Joe Hill
Kreslíř: Gabriel Rodriguez
České vydání: Comics Centrum, 2011
Formát: brožovaná / vázaná, 96 stran
Přeložil: Jan Kantůrek
Žánr: Horor / IDW

Rodina Zámkových prožívá krušné období. Pan Zámek - manžel a otec tří dětí byl zastřelen svým bývalým studentem. Paní Zámková se svými děti proto odjíždí do Klíčova - velkého domu, ve kterém kdysi otec bydlel.

Všechny pořád ovládá smutek, ale nejmladší syn - Bóďa brzy objeví dveře, které Vám změní na ducha, pokud jimi projdete. Nikdo mu nevěří, protože si o něm všichni myslí, že pořád žije ve svém světě. U duchů se ale v nejmenším nezůstane. Bóďa objeví navíc i jeho ozvěnu, která znala jeho tatínka. Klíčov je velmi magické místo, které stojí za prozkoumání!


Nezajímám se o komiksy od Comics Centra. Jejich zaměření mě prostě neláká. Jenže minulý rok přišli s novinkou Zámek a Klíč (Locke&Key). Vydali první souborné vydání prvních 6ti čísel pod názvem - Vítejte v LoveCraftu a já měl chuť si tento hororový komiks přečíst. V zahraničí se pořád jedná o celkem novější komiks (také neméně úspěšný), a proto vůbec nepřipadalo v úvahu, že by se v blízké době vydal tady. Ale stalo se. Opět, jak je zvykem u CC, vyšel v brožované i ve vázané podobě. Já mám tu vázanou, protože moc komiksů v této podobě v tuzemsku nevychází. Dobře, komiks mám už asi půl roku doma, ale pořád jsem se k němu nedokopal. Nevím, co mě odpuzovalo, protože se jedná o odpravdu kvalitní komiks. Jedna trhlinka by se ale našla. Ale to jen asi u českého vydání. Nálepka: OD SYNA STEPHENA KINGA! Naštěstí tato nálepka pro zvýšení prodejnosti není na knize, ale jen na igelitu, ve kterém je komiks zabalen. Na jednu stranu Vás tato nálepka může odpuzovat a řeknete si: "Opravdu potřebude ten chlap takovou reklamu?" nebo právě Vás donutí ke koupi. Já nepatřím ani do jedné. Já už jsem byl rozhodnutý komiks si koupit ještě předtím, než jsem tuto zprávu zjistil. Ale jedno řeknu - syn Kinga umí.

Každý se vyrovnává se smrtí otce nebo manžela jinak. Jeho dcera Kinsey se zezačátku nechce odlišovat od ostatních v novém městě, stačí už jen to, že všichni ví, co se stalo. Naopak Tyler - nejstarší syn se viní, protože jednou dobou, kdy se s otcem moc nepohodl si jeho vraždu přál. Ovšem Bóďa - malý klučina si najde novou zábavu. Objevování různých klíčů, které mají každý své dveře. Nejsou to ovšem jen tak obyčejné klíče a dveře, ale kouzelné. Nekteré tě změni v ducha, jiné na starce. A jejich matka? Ta se upíjí v žalu. Vlastně od začátku známe vraha. Což není moc typické, ale konečně někdo z těchto stereotypů udělat příjemnou spršku nových možností, jak příběh vyprávět. Tedy po tom, co vrah uteče z vězení. Ten má navíc komplice - ozvěnu, která žije ve studně na Klíčově! (Na obrázku vlevo). Musím říct, že toto je jen začátek příběhu!

Na závěr samozřejmě přichází shodnocení. Kresba se pro každého lajka může zdát dětská, ale oko klame. Právě tato "dětská" kresba krásně ladí ke strašidelnému příběhu, který tu najdeme. Rodriguez si rád potrpí na detaily, což komiksu jenom přidá na efektu. Krásné stínování a mimika z níž poznáte jestli postave lže, nebo je smutná je taky působivé.
Naopak scénář je dost roztržitý, z jednoho momentu se vydáváme buď do minulosti nebo úplně na druhý konec světa. To mě počas čtení dost mátlo. Jak, ale postupem času zjistíte každá scéna byla jen součástka k příběhu. Musím uznat, že příběh je velmi dobře promyšlen a může toho ještě více nabádnout, protože se zde rozjelo pár situací, na které zde nenaleznete odpověď. Ale mínusům anii tento komiks neodolal. Já to musím zmínit - příběh utek strašně rychle. Začal, chvíli se něco dělo a místo pomalého rozzuzlení přišel konec, který byl podle mě uspěchaný. Kdyby byl komiks trochu delší, vůbec by neuškodilo. To byl snad první komiks, u kterého mi toto přišlo. Přesto všechno se nemůžu dočkat pokračování, které na české pulty zavítá příští rok!

HODNOCENÍ: || - dávám 3,5 hvězdy, protože příběh byl roztržitý a všechno moc rychle skončilo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Wolf Draven Wolf Draven | E-mail | Web | 7. října 2012 v 20:28 | Reagovat

Někomu se kresba může zdát dětská? WTF? 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit