Nádherné Bytosti » [Caster Chronicles #1] • Garcia/ Stohl

19. července 2012 v 20:38 | Spirit |  Knižní recenze
Autorky: Kami Garciová / Margaret Stohlová
Originál: Beautiful Creatures
České vydání: Knižní Klub, 2011
Formát: vázaná s přebalem - lesklá, 508 stran
Přeložila: Jana Jašová
Žánr: YA / Magie / Čarodějové

Ocitáváme se ve městečku Gatlin, který není obyejné město. Spíš to tu funguje jako vesnice. Každý každého zná, všichni o všech všechno vědí, je tu pouze jeden obchod přezdívaný: Čmajzni&Zdrhej a nových sousedů se tu jen těžko dočkáte. Protože kdo by chtěl žít v Gatlinu?

Nečekané se stane a do města se přistěhuje nová holka - Lena, která je příbuzná toho největšího podivína ve městě: starýho Ravenwooda. Proto ji začnou všichni pomlouvat dřív, než je jejich zvykem. Až na Ethana Wate. Kluka, který chodí s Lenou do třídy, a který zjišťuje, že Lena není jen tak obyčejná holka. A tady trable začínají...

Kde začít? Kniha mě lákala, ale zároveň odpuzovala snad od vydání a to mnoha důvody. Lákala: První, je o magii, zaklínačích - toto téma mám moc rád, ale není třeba o nich tolik knih jako o upírech. Druhé, hlavní hrdina a vypravěč knihy je kluk. Konečně! Odpuzovala: První, napsána je od spisovatelky, a hned od dvou! Těmto knihám se vyhýbám velkým obloukem. Už jen po dočtení Ztracený svět v PODZEMÍ. Knihu by měla psát jen jedna osoba! Druhé, délka. Kniha je opravdu docela tlustá. A obava se stala skutečností. Tato kniha na takovou délku podle mě nemá! Je strašně roztahaná, vleče se. Kdyby měla tak o 200 stran méně, určitě by byla atraktivnější. Styl psaní mi kupodivu vyhovoval, ale ten český překlad s koncovkami - ej mi lezl krkem! Nebo čéče na každém rohu. Někdy se to četlo dobře, někdy mě to neskutečně iritovalo! V běžném životě to tolik nevnímáme, ale v knize je to teda celkem rušivé.

Ethan je náctiletý kluk, který hraje basketball a ve škole to má celkem fajn. Jenže on to zdaleka nemá takové růžové. V poslední době se mu pořád zdají podivné sny a dokonce se mu na iPodu spustí písnička, kterou nemá v playlistu. V tu chvíli nová obyvatelka Gatlinu - Lena nastoupí na střední a Ethan se o ní začne zajímat. Po čase se sbližují a stávají se z nich celkem dobří kamarádi. Jednou jak tak odpočívají na cizím pozemku, najdou v trávě medailon. Zjišťují, že náhrdelník je magický a dělá různé věci. To nejen rozruší Ammu, hospodyni jejich domu, ale i Malcona - strýčka Leny. Čas ubíhá dál a Ethan si dává k sobě dvě a dvě - Lena není jen tak normální holka - ona je zaklínačka! A už brzy, na její 16 narozeni se rozhodne jestli se přidá k dobru nebo zlu (jak originální, že?). Tento test musí podstupovat jen jejich rod. Proč? Odpověď je blíž, než by kdo čekal!

Nečekejte nějakou pozitivní recenzi. To opravdu ne. Od této knihy jsem neměl nějaké extra očekávání, ale ona mě zklamala ještě víc. Jak bych charakterizoval tuto knihu jedním slovem? HOUPAČKA. Byly momenty, kdy mě knha neskutečně bavila a já si říkal: "Konečně! Už mě to baví!". O dalších 10 stránek dál - bum a nudím se a překousávám děj nanovo. Začátek se mi opravdu líbil a říkal si, že jsem asi našel další moji oblíbenou sérii. Ne! Jak se do příběhu připletla Lena, spadla klec! JÁ SE MUSEL NUTIT K ČTENÍ!! Panebože! To se mi nikdy nestalo! Kniha snad jako taková by se u mě zařadila někam do toho středu, ale to jedině, kdyby se každá blbost netočila kolem té Leny! Jde vidět, že knihu napsaly ženský. Panebože, Ethan je takový podpantoflák! Samé: "Jo šelbych, ale co když se něco stane Leně? Ne, já radši nepůjdu." Tímto mě kniha kazila vychutnávání si příběhu.
Příběh. Jedním slovem - BYL? Já o žádném nevím. Kniha má ******** 500 stránek, ale prostě nevykládá pořádný děj! Největší dějovou linkou je asi příprava na Leniny 16. narozeniny, kdy se rozhodne o jejím zbytku života a mezitím se prolíná děj z Občanské války, kde celé toto prokletí začalo. To mě snad bavilo ještě víc než ten příběh ze skutečnosti. Ale víte, co je na tom všem nejhorším? NIC SE NEVYŘEŠILO - JEN ODSUNULO (tak jsem to aspoň pochopil.) Nechci spoilerovat, ale prostě velká akce nakonec se nekoná a místo toho se nestane NIC (což není nic překvapivého.) WTF? Druhý díl si teda plánuju taky přečíst, už jen kvůli tomu konci. A co se mi vlastně líbilo? Začátky kapitol - místo označení číslem začínali datumem, takže se může stát, že tři kapitoly se klidně jmenují 30.10.. Ani těch kouzelníků jsem se nedočkal.

HODNOCENÍ: || - chtěl jsem dát 3 hvězdy, ale kvůli českému překladu a délce knihy ani náhodou.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lady.Ge Lady.Ge | Web | 15. září 2013 v 18:37 | Reagovat

No, když se ti tak moc nelíbila knížka, ani se nedivím, že necheš na ten film (bavili jsme se o tom chvíli na FB ;))
Co mě ale naštvalo je to, že se ti nelíbilo Podzemí. -.- Nečetl jsi Eragona a Podzemí se ti nelíbilo; co ty jsi za člověka, Spirite?! :D A ještě ten Hlas nože, ten jsi taky ještě nečetl, co? :D (je mi jedno, že nevíš, kdo jsem, ale tohle jsme si taky psali na FB :DD) No, mně se Podzemí pořádně zalíbilo až poté, co jsem ho četla podruhý, poprvý jsem taky moc nadšená nebyla. Ale i tak! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit