Město z Kostí » [The Mortal Instruments #1] • Clare

16. července 2012 v 11:30 | Spirit |  Knižní recenze
Autorka: Cassandra Clareová
Originál: City of Bones
České vydání: Mladá Fronta, 2009
Formát: vázaná bez přebalu - matná, 408 stran
Přeložila: Eva Maršíková
Žánr: YA / Fantasy

Patnáctiletá Clary navštíví se svým kamarádem Simonem noční klub Pandemonium, ve kterém ji na první pohled zaujme skupinka tří teenagerů v jejím věku s podivnými zbraněmi. Clary na to upozorní kamaráda, který si ale ničeho nevšimne. Proto Clary špehuje podivné mladíky do skladu, kde bude svědkem vraždy. A taky zjistí, co je ta skupinka zač. Jsou to Lovci stínů. Jejich úkolem je chránit náš lidský svět před démony. Zbavují se jich jednoduše - smrtí. Clary není jediná, kdo nechápe co se děje. I samotní Lovci stínů jsou překvapeni, že je Clary může vidět. Protože normální smrtelník nemá vnitřní zrak. Ten mají jen oni.

Série Nástroje Smrti je v zahraničí velmi oblíbená. Je to YA Fantasy s upíry, vlkodlaky, vílami a hlavně Lovci stínů!Nástroje Smrti mě strašně dlouhou dobu lákaly k přečtení. A konečně jsem se k tomu dokopal. I přes ten hnusný český cover (po kliknutí na můj fan cover se zobrazí originální český). Nepamutuji si, že bych do této chvíle četl nějakou YA Fantasy - já ani moc nečtu tu pravou fantasy. Musím ale říct jednu věc - toto byla jízda! Kniha mě moc bavila a já se už těším na příští rok na její filmovou adaptaci! Ale zároveň tu tady nechci knihu nějak až moc vychvalovat, protože budoucí čtenáří můžou být z počátku zklamaní (jako já). Začátek je takový chaotický, těžko jsem se orientoval v ději a po pár přečtených větách knihy mě kniha dala facku jednou nečekanou věcí: JE PSÁNA VE 3. OSOBĚ! Musím se přiznat, že to byl opravdu velký šok. Protože u YA knih jsem spíš zvyklí na vyprávění od hlavní postavy. Ale nyní už chápu, proč to tak je. Clareová to udělala záměrně. Jednak z důvodu aby čtenář měl větší pohled na svět ve kterém se kniha odehrává (New York) a taky z důvodu, aby jsme postavám moc neviděli do hlav. Protože to by nám mohlo ledaco vyspoilerovat!

Po zjištění, že existuje nějaká rasa Lovců stínů je CLary vtažena během jednoho dne do jejich světa. Proč? Těch důvodů je víc - 1) Doma na Clary zaútočí démon typu Zkázonoš, kterého Clary sama zabije. 2) Její matka se ztratila. Po zdevastování jejího bytu se prostě vypařila. A přítel její matky - Luke už nikdy nechce být s Clary v kontaktu! Proto ji Jace, pohledný Lovec stínů, odváží do jejich "domu" jinak zvaného Institutu.
Clary ani chvilku neváhá a snaží se svou matku najít za každou cenu. V tom ji pomáhá Jace a další nadpřirozené bytosti. Připoutat. Začíná jízda plných šokovaných událostí ve chvílích, kdy to vůbec nebudete čekat!

V podstatě je toto celá zápletka knihy. Může se zdát na 400 stránkovou knihu moc jednoduchá, ale opak je pravdou. Mezitím se řeší další menší události, které Vás možná zaujmou ještě víc než hlavní dějová linka. Uznávám, že tak do sté stránky jsem se do knihy nemohl začíst a pár věcí mi tedy uniklo, protože jsem je nehltal jako zbytek knihy. Je to můj názor. Začátek knihy se vleče, nedává trochu smysl a je roztržitý. Nepřidává tomu ani zmiňovaná neobvyklá 3. osoba. Na konci jsem si ovšem uvědomil, že je to tak lepší. Nyní si nedovedu představit vyprávění knihy třeba z pohledu Clary. Další pro mě nemilou zprávou bylo zjištění délky jednotlivých kapitol. Jedna zabere i 30 stránek. Já vím. Pro někoho nic, ale pro toho kdo čte YA je spíše zvyklí na kratší kapitoly. (Které mám osobně radši). Nakonec jsem si tyto delší kapitoly zamiloval. A uznávám, je to tak opět lepší. V každé kapitole se toho stane strašně moc a ani Vám vlastně nedojde, že jste na konci.
Cassandra Clare je spisovatelka s velkým S, protože to co ona vymyslela je vážně něco úžasného. Líbí se mi zakomponování upírů, vlkodlaků, víl a mnoho dalšího do celého příběhu. Svět Lovců stínů je velmi zajímavý a rozvinutý. I když je to vlastně městská fantasy, myslím že zaujme více čtenářů. Protože kdyby se odehrávala v nějakém smyšleném světě, nebyla by tak zajímavá. Člověk může poznat ulice, které se v příběhu vyskytnou a to je super!

Můj verdikt? Rozhodně se kniha zařadila do jedné z mých oblíbených sérií. Série se odlišuje od ostatních mnohými způsoby. Za což jedno velké díky. Já už se nemůžu dočkat přečíst další díly série! A další skvělá zpráva na závěr! MF na podzim vydá 4. díl!

HODNOCENÍ: || - MILUJU TUTO KNIHU! Hvězdu strhávám kvůli začátku...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mockingaby Mockingaby | 12. prosince 2012 v 18:22 | Reagovat

Jojo, na tuhle knihu s tebou sdílím úplně stejný názor. :) Hned po přečetení se tahle série pro mě stala nejoblibenější. Já se od tohle knížky nemohla odrhnout zvlášť od začátku, když jsem byla na tom konci tak se mi už ani ta kniha nechtěla otevírat a přečíst si jak to všechno dopadne, podle mě ten konec byl takový moc "suchý" ale stejnak, kniha patří mezi mé nejoblibenější. Nemá chybu! :)

2 Dee Dee | E-mail | Web | 20. června 2013 v 13:10 | Reagovat

Také s tebou musím souhlasit, když se mi knížka dostala do ruky, přečetla jsem par stránek a pak jsem ji zavřela... Nijak mě to nebavilo. Pak jsem se ale překonala a začala číst znova. Když jsem přežila začátek, zbytek knížky, a pak i dalších dílů jsem přečetla jedním dechem =)

3 Suši Suši | E-mail | Web | 19. září 2013 v 10:00 | Reagovat

"MILUJU TUTO KNIHU!" - Naprosto vím, co tím myslíš ;D Teď jí čtu znovu, ale v ájině a je to fakt skvělý! Hlavně po tom filmu, aaawwww! :D <3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit