Hunger Games: Aréna Smrti » [Hunger Games #1] • Collins

8. července 2012 v 20:20 | Spirit |  Knižní recenze
Autorka: Suzanne Collinsová
Originál: Hunger Games
České vydání: Fragment, 2010
Formát: brožovaná, 384 stran
Přeložil: Zdík Dušek
Žánr: YA / Dystopie

Severní Amerika se od základů změnila. Z jejího trosek vznikla nové území nazývané Panem. Ten se rozděluje do 13ti krajů. Každý kraj je zaměřený na něco jiného. Některý na rybolov, další na uhlí v dolech. V dnešní doubě už je pouze 12 krajů, protože 13. se snažil vzbouřit a místo svobody je čekala záhuba. Panem má také hlavní město - Kapitol. Ten se rozhodl, že každý rok se budou konat "Hladové Hry". Z každého kraje se vybere jedna dívka a jeden chlapec v letech 12-18. Tito "vyvolení" jsou posláni do arény, kde se musí navzájem zabíjet a pouze poslední vyjde živý a má zajištěný život v luxusu do konce života.

Právě nyní začíná 74. ročník Hladových Her! Ať Vás doprovází štěstěna!
Katniss Everdeenová je hlavní postavou a vypravěčkou celého příběhu. Žije ve 12. kraji se svou matkou a její mladší sestrou. Její otec zemřel v dolech před pár lety. Matka Katniss se s tím pořád ještě nevyrovnala, takže tahounem rodiny se stala Katniss. Ta chodí do lesa na lov (který je samozřejmě protizákonný, ale ochrana před porušováním je nulová). S ní tam chodí i kamarád Hurikán a spolu tvoří dobrou dvojku.
Je to tady. Další losování do Hladových Her už začně za pár hodin. Sestra Katniss - Prim je celá nervóní. Její jméno bude ve slosování poprvé. Sestra ji utěšuje, že ji nevyberou. Její jméno se v losovacím zařízením vyskytne jen jednou a je tam poprvní. Ale ejhle - Prim je vylosována. Jenže Katniss nechce aby její sestra do této brutální soutěže šla, a proto se za ni obětovat za ni. Což se tak často nevidí. Už jen z důvodu nízké pravděpodobnosti přežití. Vylosovaný chlapec ze 12. kraje, který se přidá ke Katniss je Peeta Mellark. Možná to jsou poslední minuty, kdy vidí svou rodinu. Protože je vůbec schopná ubránit se dalším desítkám protihráčům? A je vůbec schopná zabít? A třeba i Peetu?

Hunger Games nejsou mou první přečtenou dystopií, jako skoro u všech jiných. Ale tato série mě lákala už z mnoha důvodů. Byla to první dystopie, která rozpoutala takový zájem o tento žánr. Do té doby YA knihám vládli upíři. Teď? Rozhodně dystopie. Další důvod: skvělé ohlasy. Proto u mě kniha měla strašně velké očekávání. Ještě větší než třeba Divergene nebo Polibek pro Annu. A musím se přiznat na samém začátku, kniha mě nezklamala do jediného malého drobečku. Zamiloval jsem si ji po první kapitole! To se mi u žádné knihy ještě nestalo, abych se do nějaké nové série ponořil už tak brzo! Nevím čím to bylo, možná tím zkaženým světem. Upoutal mě černý trh a pojetí toho jak je jaká potravina cennější než druhá. To mě strašně bavilo a tyto pasáže knihy jsem měl opravdu moc rád.

Stále jsem si, ale neuměl představit tu arénu, kde se soutěž pořádá. Představoval jsem si nějakoký půlkruh, v kterých byli gladiátoři. OMYL. Collinsová vymyslela úplně nádhernou krajinu se stromy, jezírky, lesními plody a mnohem dalšího. Přesto všechno může být i taková krása ošemetná. A to se hned v prvních okamžicích v aréně prokáže.
Tak či tak, po celou dobu čtení knihy jsem na 99% věděl jak to všechno dopadne. Happyendem. To už tak prostě u YA knih chodí. A mě to začíná štvát! Chci nějakou akci, nečekané rozuzlení, něco čím mě kniha překvapí! To se ani u téhle božské knihy nestalo, ale další nebezpečné nástrahy hrdiny čeká ve 2. pokračováním: Vražedná pomta.

Kniha je rozhodně zajímavá, stojí za přečtení. Je to i pár smutných scén. Určitě více než těch šťastných. Počkat... ty tu vlastně vůbec nenajdete. Kniha se mi strašně moc líbila, ale nechápu, co všichni s tím Peetou máte (taky jsem team Peeta), ale v jedničce byl takovej moula. Neurežte se, ale bylo to tak. "Zachránil" tak trochu Katniss život, ale... hmmm. Nevím jak to říct, prostě I don't know :D

MOJE HODNOCENÍ: ||
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Faith Faith | Web | 3. října 2012 v 21:59 | Reagovat

ja osobne zbožňujem Hunger Games! :)

2 Hanča Hanča | 16. prosince 2012 v 1:30 | Reagovat

Tuhle knihu si přeju k Vánocům,doufám,že se mi to splní.Recenzi má moc pěknou. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit