Death note | vol.1 | » [K smrti stačí tužka a Zápisník smrti] • Óba/ Obata

7. července 2012 v 16:20 | Spirit |  Komiksové recenze
Autor: Cugumi Óba
Kreslíř: Takeši Obata
České vydání: Crew, 2011 (dotisk 2012)
Formát: brožovaná, 193 stran
Přeložila: Anna Křivánková
Žánr: Manga / Shonen

Smrtonoš Rjúk ztratil svůj Zápisník. To by nebylo nic tak hrozného. Kdyby to nebyl Zápisník smrti, a kdyby ho neztratil ve světě lidí.

Light Jagami prožívá na své škole další nudný den. Až do chvíle, co si všimne jak na trávník před školou dopadne černý sešit. Lightovi nedá zvědavost a zápisník si odnese domů.
Doma zjišťuje, že zápisník není obyčejný. Prý umí zabít člověka. Stačí jen do zápisníku napsat celé jeho jméno a znát tvář oběti. Další povídačka. Ale co když je to pravda a DEATH NOTE - ZÁPISNÍK SMRTI opravdu funguje?


Manga je v Česku stále ještě v plínkách. Vždyť ani ne před pár rokmi by jste v knihkupectvích jen těžko hledali mangu v češtině. Budou to možná teprve dva, tři roky, co nakladatelství Zoner press vydal první PRAVOU mangu, která se čte zprava doleva. Byla sice vytištěná na nekvalitním papíře a příběh byl tak pro 12ti leté holčičky, ale i tak to byla manga. Nyní, v roce 2012 se situace podstatně zlepšila. Čeští čtenáří už si mohou trochu vybírat a dokonce si v češtině přečíst Japonské jedničky na jejich trhu jako: Naruto, Bleach, Crying Freeman nebo právě recenzovaný Death Note. A všechny tyto tituly jsou pod hlavičkou nakladatelsví Crew. Crew se zpecializuje na komisy, takže je to trefa do černého! Mangy jsou na křídovém papíře a mangy se překládají z originálu - Japonštiny. Další výhodou je rozhodně překlad a také pravidelnost. Naruto 6x ročně, to samé Bleach, CF pololetně a Death Note čtvrtletně! To jen tak na okraj. Teď už k samotné recenzi.

Light se zrovna dívá na televizní zprávy. Běží reportáž se zločincem, který drží v supermarketu rukojmé.Televize ukáže jeho fotku a celé jméno. Všechno, co Lightovi k zabití stačí. Jméno je zapsáno. Podle pravidel, daná osoba zemře do pěti minut na infarkt, pokud se nenapíšou další bližší informace. STANE SE. Zločinec zemřel a Light tomu pořád nemůže uvěřit. Ze začátku má výčitky svědomí. Ještě aby ne, právě někoho zabil! Ale nebyl to hodný člověk. A tak Light dále pokračuje v zabíjení vrahů, lupičů a dalších zločinců. Do doby, kdy se ukáže Smrtonoš Rjúk, který mu zdělí, že je nový majitel zápisníku a také, že je jediný kdo ho může vidět.
Mezitím si Japonská policie všimne podezřele vzrůstajícího čísla mrtvých věznů nebo jen i pachatelů, co nejsou ve vězení. Policie si neví rady a zavolá si na pomoc nejlepšího detektiva na světě: L, kterého nikdo nezná, protože se s policií kontaktuje pouze před webcameru. Připravte se na smrtící šachovou partii mezi L a Lightem neboli Kirou (odvozeno od Killer - vrah)!

Death Note je po celém světě dost známá manga. Není ani tak dlouhá. Má pouze 12 svazků. 4 už v Česku můžete koupit, pátý bude v obchodech už v září. Příběh je geniální, protože vlastně nevíte komu máte fandit, na jakou stranu se přiklonit.
Light přece nezabíjí nevinné lidi. Pouze jenom ty, co udělali něco špatného. Jenom ty, co někoho zabili, někomu něco ukradli. Kdo si to někdy nepředstavil? Svět bez zločinu, násilí, strachu? Nádhera.
L má na tuto věc, ale jiný názor. Chce Kiru najít a zabránit mu pokračovat v páchání zla. Každy má právo na život, i za to co udělal. Někteří lidé se můžou změnit...


Také je tato manga plná zvratů, nečekaných událostí a je to skvěle strávený čas. Kresba je v tomto případě famózní, v kresbě se vůbec neztratíte. Naopak. Líbí se mi vykreslení i toho nejmenšího tetailu. Jako třeba vzorek na hrnku nebo stínování oblečení.

Musím pochválit i český překlad, který se opravdu povedl! PALEC NAHORU! Nováčkům nebude dělat problém vyslovování japonských jmen a ti zkušení nekoulejte očima, je to tak pravopisne česky napsané správně! Určitě tuto mangu zkuste. Určitě Vás mile překvapí. A blahopřeji Crwi za vyprodání nákladu a za první dotisk!


HODNOCENÍ PRVNÍHO SVAZKU: || - další hvězdičky si schovávám na pokračování.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vendea Vendea | Web | 24. července 2012 v 19:00 | Reagovat

Máš jediný štěstí, že si je schováváš na další svazky! :D Jinak bys dostal asi výprask.. Mimochodem, jakto že jsem o tobě ještě neslyšela?! :D To musíme dohnat...

2 *Táňa* *Táňa* | Web | 24. července 2012 v 20:42 | Reagovat

Tak nad touhle mangou slintám už docela dlouho :) Tvoje recenze mě ještě víc upoutala takže si ji budu muset už konečně pořídit :))

3 Katniss ^^ Katniss ^^ | Web | 3. února 2013 v 20:35 | Reagovat

Death Note je úžasná manga. Osobně bych jí asi dala o půl hvězdičky víc, ale chápu, že si to chceš nechat na další svazky, které jsou ještě lepší. :)
Jako první jsem viděla anime v originálu s překladem, kde je samožřejmě psáno klasické Ryuuk nebo Yagami. Ze začátku jsem si vůbec na ten překlad nemohla zvyknout a doteď, i po přečtení několika svazků se mi slovo "Rjůk" příčí. Ale chápu, že je to tak česky správně. :)
A já měla jasno. Nepřikloním se ani k L., ani k Ligtovi... prostě Mello vede! :D ^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© Copyright 2011-2013 | Layout by Spirit